Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGenelKaraciğer Naklinde Yeni Adım! Hasarlı Karaciğer Makinede Tedavi Edildi

Karaciğer Naklinde Yeni Adım! Hasarlı Karaciğer Makinede Tedavi Edildi

Bilim insanları, hasarlı bir karaciğeri yeni teknoloji makinelerde tedavi ederek hastaya nakletmeyi başardı. Bilim dünyası gelişmeyi heyecanla karşıladı. Detaylar yazımızda.

Teknoloji her geçen gün hızla geliştikçe, tıp da bu gelişmelere adapte olarak hayat kurtarmanın yeni yollarını buluyor. İşte yine teknolojinin tıp ile kaynaşmasından ortaya çıkan, gelecekte yüzlerce hayat kurtarabilecek bir gelişme. Hikayemiz 1 yıl öncesine dayanıyor.

Science Daily’nin makalesine göre, İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan Liver4Life ekibi, hasarlı bir karaciğeri, tam 3 gün boyunca insan vücudunun dışındaki koşullarda muhafaza ederek tedavi etmeyi başardı. Bu karaciğer bir insana nakledildi ve paylaşılan verilere göre üzerinden 1 yıl geçmesinin ardından ne ciğerin işleyişinde ne de hastanın sağlığında herhangi bir problem yaşanmadı.

Liver4Life ekibi, 2020 yılında geliştirdikleri ve hala üzerinde çalışmaya devam ettikleri bir “machine perfusion” ya da Türkçeye çevrilmiş haliyle “perfüzyon makinesi” tekniği sayesinde karaciğerlerin vücut dışında canlılığını koruduğu süreyi artırmayı başarmış. Normal şartlar altında bir karaciğer vücut dışında en fazla 8-12 saat aralığında işlevini koruyabilirken, Liver4Life’ın geliştirdiği yeni teknik sayesinde bu süre 7 güne çıkarılabilmiş. Bu teknik kısaca karaciğere, vücuttaki ortamının bir kopyasını sunuyor. Hormonlar ve besinlerle sindirim sisteminin görevi üstlenilirken, oksijen ve kan pompaları da akciğer ve kalbin görevini yerine getirerek karaciğere kaynak sağlıyor. Bu şekilde organ 7 güne kadar işlevini yerine getirebilecek şekilde korunabiliyor.

Mayıs 2021’de yapılan ilk insanlı deney, bir kanser hastası üzerinde gerçekleştirildi. Tümörü hızla büyüyen hastanın bir karaciğer nakli beklemek için zamanı yoktu. 62 yaşındaki bu hasta için, normalde nakil için uygun görülmeyen, “hasta” bir karaciğer tedavi altına alındı. Liver4Life’ın makinesine bağlanan karaciğer 3 günde tedavi edildi.

Kısa sürede hastaneden çıkan hasta, geçen 1 yılın ardından hayatına sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Liver4Life ekibi bu şekilde nakil için beklenen süreleri ciddi miktarda azaltabilir ve her yıl yüzlerce canın kurtarılmasında öncü olabilir.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler