Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelSıfır Karbon Çağına Yeni Katılımcı! Hindistan da Net Sıfır Karbon Planını Duyurdu

Sıfır Karbon Çağına Yeni Katılımcı! Hindistan da Net Sıfır Karbon Planını Duyurdu

Hindistan hükümeti net sıfır karbon planını duyurdu. 1.38 milyarlık nüfusu ile dünyanın en çok karbon salınımı yapan ülkelerinden biri olan Hindistan, bu adımla birlikte “net sıfır” hedefine ulaşmayı planlıyor.

Hindistan net sıfır karbon hedefini onayladı, açıklananlara göre ülke, 2021 yılında 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda ilan edilen karbon emisyonunu azaltmaya yönelik planı için ilk adımları attı. İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleştirilen COP26 oturumuna göre, Hindistan 2030’a kadar karbon emisyonunu %45 azaltacak. 2070’e kadar ise karbon emisyonu sıfıra indirilecek.

Hindistan’ın emisyon oranlarını gösteren bir grafik.

31 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen COP26, UN Climate Change Conference olarak anılıyor. Yani Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı. Bu konferansta her yıl ülkeler, küresel ısınma ve sera gazı salınım oranlarını azaltma planlarını paylaşıyor ve bu konuda adımlar atıyor. 26. oturum 197 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilmiş ve ülkelerin hepsinden karbon emisyonunu azaltmak için adımlar atılması beklenmiş. Ancak Çin, ABD ve Hindistan’ın global karbon salınımında başı çektiği göz önüne alındığında, en büyük adımları bu ülkelerin atması bekleniyor.

COP26’da alınan tüm kararlar ve oturumların detayları için resmi web sitesini inceleyebilirsiniz.

Global karbon salınımı oranları için hazırlanmış bir pasta diyagram.

Yukarıdaki diyagrama bakıldığında, 2015 yılında Çin’in dünyadaki toplam karbon salınımının %28’ini, ABD’nin %15’ini ve Hindistan’ın ise %6’sını tek başına karşıladığını görüyoruz. Bu üç ülke toplamda %49’luk oranla, neredeyse dünyanın geri kalanıyla eşit miktarda salınım yapıyor. Ülkemiz Türkiye ise, 2015 verilerine bakarak global karbon salınımının %1’lik miktarından sorumlu.

7-18 Kasım arasında toplanacak COP27 konferansı, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde gerçekleştirilecek.

Net Sıfır Karbon Emisyonu Ne Demek?

Dünya devletlerinin gündeminde olan, net sıfır karbon emisyonu nedir? 2015’te imzalanan Paris Antlaşmasıyla birlikte ülkelerin gündemine giren net sıfır karbon emisyonu hedefleri, salınan toplam karbon oranıyla yeryüzünün doğal olarak emdiği karbon oranının eşitlenmesini sağlamayı amaçlıyor. Fabrikalar, üretim faaliyetleri, yoğun trafik gibi detaylar karbon emisyonunu artırıyor.

Bu yüzden ABD, Çin, Hindistan gibi ülkeler yüksek karbon emisyonu oranları nedeniyle dünyaca hedef tahtasına konulmuştu. Devletler üretimde filtrelemenin artırılması, daha çevre dostu yakıtların kullanılması ve araçlara düzenli bakımın zorunlu tutulması gibi adımlarla karbon emisyonunu düşürmeyi amaçlıyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler