Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelTesla ve Edison'un Hikayesi

Tesla ve Edison’un Hikayesi

Nikola Tesla eğer yaşasaydı şu an 166 yaşında olacaktı. Sırp-Amerikalı bilim adamı, icatları günümüzün güç ve kitle iletişim sistemlerini mümkün kılan bir dahiydi. Rakibi ve eski patronu Thomas Edison, ampulün, fonografın ve hareketli görüntünün ikonik Amerikalı mucidiydi. 1880’lerde, elektrik sisteminin dünyaya güç sağlayacağı – Tesla’nın alternatif akım (AC) sistemi veya Edison’un rakibi doğru akım (DC) elektrik gücü üzerinde bir “Akımlar Savaşı” yürüttü.

Peki kim daha mucitti?

Tesla’nın eidetik bir hafızası vardı, bu da görüntüleri ve nesneleri çok hassas bir şekilde hatırlayabildiği anlamına geliyordu. Bu, karmaşık üç boyutlu nesneleri doğru bir şekilde görselleştirmesini sağladı ve sonuç olarak birkaç ön çizim kullanarak çalışan prototipler oluşturabildi.

Ancak tarihe bakıldığında Edison, 1093 patente sahipti. 2006’da Nikola Tesla’nın Altıncı Uluslararası Sempozyumu’nda yayınlanan bir araştırmaya göre Tesla, dünya çapında 300’den az hasılat elde etti.

Ampul, fonograf ve hareketli resimler Edison’un en önemli icatları olarak lanse edilse de, New Jersey’deki Thomas Edison Ulusal Tarih Parkı’nda bir arşivci olan Leonard DeGraaf ve “Edison ve DeGraaf WordsSideKick.com’a verdiği demeçte, Edison bu şeyleri icat etmeseydi, diğer insanlar yapardı” dedi.

Buna karşılık, Tesla’nın fikirleri genellikle yerleşik bir pazar talebi olmayan daha yıkıcı teknolojilerdi. Niagara Şelalesi’ndeki alternatif akım motoru ve hidroelektrik santrali – türünün ilk örneği bir elektrik santrali – dünyayı aydınlattı.

Tesla ayrıca sesleri, görüntüleri ve hareketli görüntüleri kablosuz olarak iletmek için tasarlanmış bir sistem üzerinde yıllarca çalışarak onu bir fütürist ve radyo, telefon, cep telefonları ve televizyonun gerçek babası yaptı. Ne yazık ki Tesla’nın büyük planı, mali destekçisi J.P. Morgan yıllarca süren başarısızlıktan bıktığında başarısız oldu.

DeGraaf, Edison’un kalıcı mirasının belirli bir patent veya teknoloji değil, inovasyon sürecini küçük görevlere bölen buluş fabrikaları olduğunu söyledi. Örneğin, Edison bir hareketli görüntü kamerası veya kinetoskop fikrini fotoğrafçı Edward Muybridge’in bir konuşmasından aldı, ancak daha sonra deney ve prototiplemenin çoğunu asistanı William Dickson ve diğerlerine bıraktı. Paralel olarak gelişen birden fazla patente ve buluşa sahip olan Edison, sırayla, asistanlarının deneyler yürütmeye ve daha fazla tasarım ortaya çıkarmaya devam etmek için istikrarlı bir finansal duruma sahip olmasını sağladı. Tesla’nın icatları, modern güç ve iletişim sistemlerinin belkemiğidir, ancak icatlarının çoğunun tarihe kaybolduğu 20. yüzyılın sonlarında belirsizliğe gömüldü. Ve birçok patentine ve yeniliğine rağmen, Tesla 1943’te öldüğünde yoksuldu.

Burak Berker Özatik
Burak Berker Özatik
GÜROK - Yazılım Geliştirme Uzmanı, Elektrik - Elektronik Yüksek Mühendisi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler