Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelUzayda Beton Yapmak: Uzay Kolonilerinde Beton Yapmanın Yolları Aranıyor

Uzayda Beton Yapmak: Uzay Kolonilerinde Beton Yapmanın Yolları Aranıyor

Uzay kolonileri, insan ırkının çok da uzak olmayan bir gelecekte tanışacağı bir konsept. Uzay araştırmaları hız kazandıkça, uzayda nasıl yaşayabileceğimiz hakkında çalışmalar da dallanıyor. İşte haberimize konu olan bu çalışma da uzayda nasıl beton üretebileceğimiz hakkında. Detaylar yazımızda.

Dünya’da ürettiğimiz her yapıda beton vazgeçilmez bir dostumuz. Sıradan evler, yollar, enerji üretim tesisleri fabrikalar derken uzayan listeye nükleer santralleri, uzay araştırma merkezlerini, felaket sığınaklarını, uzay aracı fırlatma rampalarını da eklemek mümkün. Yani şunu rahatlıkla söylememiz mümkün, hayatımızda beton gibi basit ve güvenilir bir kaynak olmasaydı, bugün çevremizde gördüğümüz çoğu şeyi göremezdik.

Peki ya Mars’ta veya Ay’da koloni kurmayı başardığımız zaman çimento ve betonu nasıl elde edeceğiz? (Bildiğiniz gibi bu artık insanoğlu için hiç uzak bir ihtimal değil, uzayla ilgilenen şirketlerin çoğu ana hedeflerini gezegenlerin kolonizasyonu olarak belirledi bile!) Sorunun basit bir cevabı olabilir aslında, ihtiyacımız olan tüm çimento ve betonu Dünya’dan taşıyabiliriz. Ama sadece yapı malzemelerini taşımak için harcanacak zamanı, kaynağı ve parayı göz önünde bulundurursak, “uzay nakliyatı” işi kimsenin üstlenmek isteyeceği bir görev değil.

İşte bilim insanları bu sebepten, yerleşeceğimiz gök cisimlerinde beton üretmenin yollarını arıyor. Delaware Üniversitesi’nin “Extraterrestial Cement” adıyla yayımladığı bir makalede, üniversite bünyesinde bulunan araştırmacılar yaptıkları çalışmalar sonucunda Mars ve Ay yüzeyinde bulunan bazı kil benzeri yapıların “Dünya dışı çimento” üretimi için kullanılabileceğini açıkladı.

Delaware Üniversitesi’nde Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği Bölümü Başkanı olan ve araştırmanın baş yazarı olarak görev alan Norman Wagner “Mars veya ay gibi başka bir gezegende yaşayacak ve çalışacaksak, betona ihtiyacımız var. Ancak yanımıza beton torbaları alamayız, yerel kaynakları kullanmamız gerekiyor.”  sözleriyle durumu özetliyor.

Wagner ve ekibi, çalışmaları sonucunda jeopolimer çimento adı verilen, klasik çimentoya alternatif olarak sunulabilecek bir ürün ortaya çıkardı. Bu jeopolimer çimento örneği, tamamen Mars ve Ay yüzeyinde bulunan malzemelerle elde edilebilecek şekilde tasarlandı ve bilim insanlarının iddialarına göre oldukça da dayanıklı. Bakalım gelecek araştırmalar bu konu hakkında nasıl yeni ve heyecan verici çözümler sunacak.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler