Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelGüneş Enerjisi Avrupa Birliği'ni Büyük Zarardan Kurtardı

Güneş Enerjisi Avrupa Birliği’ni Büyük Zarardan Kurtardı

Avrupa Birliği bu yaz ayları boyunca elde ettiği güneş enerjisi sayesinde doğalgaz ithalatından kurtuldu. Tahmin edilen potansiyel zarar milyarlarca Euro’ya ulaşıyordu. Detaylar yazımızda.

Avrupa Birliği Mayıs-Ağustos ayları arasında güneş enerji kullanımını artırarak büyük bir ekonomik harcamadan kendini kurtardı. Bu aylar arasında güneş enerjisi, toplam elektrik üretiminin %12,2’lik bir kısmını göğüsledi. Rusya ile ilişkilerin sıkıntıya girdiği bu dönemde Avrupa Birliği yenilenebilir enerjinin kullanılması konusunda başarılı bir politika izledi.

AB ülkelerinde aylık olarak üretilen elektrik baz alındığında, Mayıs-Ağustos ayları arasında saat başına toplam 99,4 terawatt elektrik üretildi. 1 Watt’ın 1 trilyon katına denk bir ölçü biriminden bahsediyoruz, hayal etmesi oldukça zor bir rakam.

Geçen yılın aynı döneminde, toplam elektrik üretimindeki payı sadece %9,4 seviyelerinde bulunan güneş enerjisi, bu sene %28’lik bir artış gösterdi.

Güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı  yüzde 23 ile Hollanda ve yüzde 19 ile Almanya’da en yüksek oranlara ulaştı. Financial Times’ın yaptığı habere göre, analizleri üstlenen firma Ember, güneş enerjisi üretiminin dört ay boyunca AB’yi 20 milyar metreküp değerinde gaz ithalatından kurtardığını tahmin ediyor.

Bu kadar gazın satın alınması ise AB ülkelerine toplam 29 Milyar Euro’luk bir fatura çıkartabilirdi. Umarız bu başarı, diğer ülkelerin de yenilenebilir enerji sistemlerine geçmesi için bir motivasyon kaynağı olur ve dünyamızı daha fazla fosil yakıtla kirletmeyiz.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler