Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelIoT Nedir? Internet of Things Ne Demek?

IoT Nedir? Internet of Things Ne Demek?

IoT nedir? Internet of Things ne demek? Nesnelerin interneti hayatımızı nasıl etkiliyor? IoT hakkında bilmek istediğiniz her şey yazımızda.

IoT Nedir?

IoT, İngilizce Internet of Things kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Bu kavram dilimize “Nesnelerin İnterneti” olarak başarıyla çevrilmiş olsa da kavram teknoloji alanında yine de IoT ve Internet of Things şeklinde sıklıkla karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

Peki nedir bu IoT? IoT kavramı, kısaca bilgisayarların, nesnelerin, eşyaların ve çeşitli varlıkların gerekli sensörler ve sistemler kullanılarak internet üzerinden birbirine bilgi göndermesi olarak açıklanabilir.

IoT Neden Önemlidir?

IoT teknolojileri, günlük hayatımızda kullandığımız nesneleri internete bağlayarak hayatımızı kolaylaştırıyor. Evinizdeki klimayı henüz yoldayken çalıştırıp evin sıcaklığını değiştirmek, sabah daha yatağınızdan kalkmadan kahvenizin hazırlanıyor olması hatta arabanızın garajdan kendi kendine çıkıp kapının önünde sizi bekliyor olması IoT teknolojileriyle mümkün!

Peki sadece günlük hayat mı? Hastaneler, fabrikalar ve ofisler artık IoT teknolojilerini ciddi oranda kullanıyor.

Hastanelerde yeni doğan bebeklerin takibi, önemli ilaçların ve cihazların sayımı IoT etiketleri sayesinde faremizin bir “tık”ıyla rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor, ameliyathaneler takip edilebiliyor, önemli operasyonlar kargaşaya gerek kalmadan rahatlıkla planlanabiliyor.

Fabrikalar da otomasyon sürecinde IoT teknolojilerinden yararlanıyor, kimi malzemeler IoT sistemleri yardımıyla henüz tükenmeden sipariş ediliyor. Ofisler ise dijital dönüşüme yine IoT sayesinde ayak uydurarak daha verimli hale geliyor.

IoT Nasıl Çalışır?

IBM, IoT hakkında paylaştığı bir makalede IoT sistemlerinin çalışma prensibini şu şekilde açıklamış:

“Sensörlere sahip cihazlar ve nesneler, farklı cihazlardan gelen verileri entegre eden ve bilgileri belirli ihtiyaçları karşılamak için oluşturulmuş uygulamalarla paylaşmak için analiz eden bir Nesnelerin İnterneti platformuna bağlanır. Bu güçlü IoT platformları, hangi bilgilerin yararlı olduğunu ve hangilerinin güvenli bir şekilde göz ardı edilebileceğini tam olarak belirlemekle görevlidir. Bu bilgiler, tekrar eden davranışları belirlemek, önerilerde bulunmak ve olası sorunları oluşmadan önce tespit etmek için kullanılabilir.”

Yani IoT sistemleri, insan müdahalesini en aza indirerek, sensörlerden veri toplar, bu veriyi buluta aktarır, gerekli veri analizini gerçekleştirir ve buna uygun olarak sonuçlar çıkarır! Bunların hepsini mümkün kılan temel faktörler gördüğünüz gibi sensörler ve güvenilir bir internet bağlantısı.
IoT’nin nasıl çalıştığını anlamak için, TechTarget tarafından hazırlanan yukarıdaki görseli de inceleyebilirsiniz.

IoT’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi, IoT’nin onlarca kullanım alanı var ve bu alanlar her geçen gün daha da gelişiyor. Oracle’a göre IoT’nin başta gelen bazı kullanım alanları şu şekilde listeleniyor:

 • Üretim
 • Otomotiv
 • Ulaştırma ve Lojistik
 • Perakende
 • Kamu Sektörü
 • Sağlık
 • Güvenlik

Yukarıda saydığımız çok bilinen bazı alanların yanında akıllı ev/akıllı şehir konseptleri IoT sayesinde hızla gelişiyor. Ayrıca acil durum müdahaleleri hızlanıyor, trafik sorununa karşı çözüm önerileri artıyor. Geleceğin akıllı araçlarını IoT teknolojileriyle donatmayı planlayan firmalar, arabaların birbiriyle düzenli iletişim kurarak minimum trafiğe yol açacak hızlarda ilerlemelerini sağlamak istiyor. Bunun ilk örnekleri ise lojistik alanında atılmaya başlandı bile, Ford ve Tesla gibi firmalar kamyonları sürekli olarak birbirleriyle ve firmaları ile iletişim kurar hale getirmek istiyor.

IoT bunların yanında enerji tasarrufu alanında kullanılabilir. Akıllı şebekeler sayesinde hangi saatlerde ne kadar enerji gerektiği belirlenebilir, boş yere enerji tükettiği tespit edilen cihazlar ise otomatik olarak kapatılabilir.

Saymakla bitmeyecek kullanım alanlarına bir örnek daha vermemiz gerekirse, Afet Tespiti‘ni de ekleyebiliriz. IoT destekli sistemler yaklaşmakta olan sel ve tsunami afetlerini mevcut uyarı sistemlerinden çok daha hızlı bir şekilde vatandaşlara duyurabilir. Hatta kullanıcıların telefonları afet sırasında yer tespit cihazlarına dönüşerek, enkaz altında kalan veya kaybolan insanları tespit etmek amacıyla da kullanılabilir.

Tabi bunların hepsinin gerçekleşmesi için yakın zamanda çok daha güçlü altyapılara ve çok daha hızlı internete ihtiyaç duyacağız.

IoT’nin Şirketlere Faydaları Neler Olabilir?

Faydalar sektörden sektöre değişse de, şirketinizde IoT gücünden yararlanmanın size katabileceği genel faydaları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Akıllı ofis teknolojileri kullanarak ofislerde verim ve çalışan mutluluğu artırılabilir.
 • Monoton ve tekrara bağlanmış işler IoT teknolojilerine emanet edilerek bu alanlarda çalışan işçiler motive edilebilir.
 • Zamandan ve paradan tasarruf edilebilir.
 • Hem kullanıcı hem de müşteri deneyimi geliştirilebilir
 • Şirket için daha fazla gelir yaratılabilir.
Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler