Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelKanserle Mücadelede Bitkisel Tedavi Umut Olabilir!

Kanserle Mücadelede Bitkisel Tedavi Umut Olabilir!

Bilim insanları kanserle mücadelede yeni bir metot keşfettiklerini duyurdu! Heyecan verici gelişme her yıl yüzbinlerce insana umut olabilir. Detaylar yazımızda.

Tıp her geçen gün gelişse de, kanser hala korkulu rüyalarımızdan birisi. Sinsice gelişen bu hastalığın sebeplerini belirlemek oldukça zor olduğu gibi, tedavi sürecinin de insan vücudu üzerinde oldukça yıkıcı etkileri olabiliyor. İnsan genetiğinin bizi en çaresiz bıraktığı, elimizi kolumuzu bağladığı konulardan biri olan kanserin tedavisi için bilim insanları durmada çalışıyorlar.

Bu çalışmalardan birinin sonucu da geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bilim insanları bitkisel bir protein yardımıyla fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebildiklerini keşfettiler.

2022 yılının Mayıs ayında, Cell.com üzerinden yayımlanan, Bir Bitki Bağışıklık Proteini Yardımıyla MikroRNA Eksikliğini Gidererek Yaygın Antitümör Tepkisi Sağlamak”  isimli makale, bilim insanlarının kanser karşısındaki yeni bir silahını duyurdu. Çin’in Pekin Üniversitesi’nden araştırmacılar, Ye Qi, Le Ding, Siwen Zhang, Yi Li, Hong Wu ve Peng Du, buldukları yeni bitkisel proteini RDR1 olarak isimlendirdi.

Araştırmanın sonuçlarına göre;

RDR1 proteini, hücre döngüsünü hedefleyerek kanser hücresinin gelişimini geniş ölçüde engelleyebiliyor. Bulunan protein ayrıca kanser hücrelerinde bulunan hasarlı RNA dizilimine mononükleotitler ekleyerek hücreleri onarabiliyor ve bu şekilde katı tümörler ile lösemi hücrelerinin çoğalmasını engelliyor.

RDR1’in çalışma mekanizmasını aşağıdaki çizimde görebilirsiniz.

Figure thumbnail fx1

Yine araştırma sonuçlarında paylaşılan verilere göre, bilim insanları, bitkilerde hasarlı hücrelerdeki onarım mekanizmasını inceleyerek benzer bir mekanizmayı insan hücrelerine uyarlamayı öngörmüş. Fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda ise amaçlarına ulaştıklarını görmüşler. Umarız ki deneyler daha da hızlanır ve bir gün insanlarda da işe yarayacak düzeye gelir.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler