Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelNike, Metaverse Dünyasında Üretilen Tasarımların Satılmasına İzin Verecek!

Nike, Metaverse Dünyasında Üretilen Tasarımların Satılmasına İzin Verecek!

İnsanların sanal ürünleri tasarlayıp – satın alabilecekleri Web3 özellikli bir platform olan, (metaverse pazarı da diyebiliriz) Nike’ın en son girişimlerinden “Swoosh” adı verilen metaverse oyunu piyasaya tanıtıldı.

Swoosh.nike şu anda beta aşamasında ve katılmak için kayıtlar da 18 Kasım’da açılıyor.

Platform başlangıçta topluluk oluşturmaya odaklanacak. Üyelerinin ne görmek istediğini anlamak için de çeşitli challenge’lar düzenleyecek. Markanın ilk sanal ayakkabı, hazır giyim ve aksesuar koleksiyonu Ocak 2023’te Swoosh’ta piyasaya sürülecek ve ürünler oylamaya sunulacak. Üyeler daha sonra bu dijital ürünleri toplayıp takas edebilecekler; Platform, kripto para birimlerini değil USD kullanacak, ancak tüm işlemler blockchain zincirine kaydedilecek.

Markaların sanal kıyafetleri piyasaya sunması yeni bir şey değil. Ancak Nike, Swoosh’un topluluk challenge’larının, üyelerin markanın tasarımcılarıyla sanal Nike ürünlerini tasarlama ve telif ücretlerinin bir yüzdesini kazanma şansı kazanabilecekleri yarışmaları içerecek şekilde gelecek yıl genişleyeceğini söyledi.

Ancak, potansiyel spor ayakkabı tasarımcıları çok heyecanlanmadan önce, bu yaratıcı ekonominin nasıl çalışacağına dair ayrıntılar  (seçim süreci, tasarım işbirliklerinin nasıl gerçekleşeceği, insanların gelirlerinin yüzde kaçını alacağı, tasarımcılara ödeme yapılmasını sağlamak için hangi yasal çerçevelerin oluşturulacağı) hala son derece belirsiz.

Nike, bu girişimin, üyelerin sanal ayakkabılar veya formalar gibi sanal kreasyonlar toplayabilecekleri “güvenilir bir alan olmasını sağlamak” için var olduğunu belirtti.

Ayrıca lansman sırasında markanın belirttiği diğer ve en önemli hedeflerinden biri de Swoosh’ta piyasaya sürülen sanal ürünlerin platform içinde ve dışında giyilebilir hale gelmesi. Markanın 2022’nin başlarında sanal alana odaklanmak için piyasaya sürdüğü Nike Virtual Studios Başkan Yardımcısı / GM Ron Faris, ”Tasarladığımız avatarların giyilebilir cihazlarımızda ve hâlihazırda oynadığımız oyunlardaki avatarlara takabildiğini hayal edebiliyorum” dedi.

Nike, dijital başarılarında bir sonraki adım olarak sanal ürün pazarını görüyor. Pandemi ardından çevrimiçi satışlarında büyük bir artış görülmüştü. Ayrıca, Mart 2022’ye gelindiğinde, dijital satışların sağlam bir şekilde artmasıyla dijital kanal ve uygulama gelirinin toplam gelirin dörtte birinden fazlasını oluşturduğu dikkat çekildi

“Birçok farklı şeyi deneyecek, test edecek ve öğreneceğiz, insanların davranışlarını değerlendirmek istiyoruz” diye de belirtildi.

Salih Durmuş
Salih Durmuş
Blockchain, Metaverse ve FinTech sektörü ile ilgili konularda okumayı ve yazmayı seven, start-up kurma hayali olan, genç bir macera sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler