Genel

Çin’in Dev Teleskobu Galaksimizin Fotoğrafını Çekti

Çin’in dev teleskobu FAST, galaksimizin fotoğrafını çekti. Bilim insanlarına göre bu fotoğrafın önemi oldukça büyük. Detaylar yazımızda.

FAST(Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), Çin’de bulunan çanak şeklindeki dev bir uzay teleskobudur. Bilim insanları için yıllardır çok önemli veriler elde eden FAST, bu sefer de galaksimizin detaylı bir fotoğrafını çekerek bilime katkı sağladı.

Çin’de yayımlanan bir araştırmaya kaynak sağlayan bu “fotoğraf” tam 44 bin radyo dalgasından oluşuyor. Han Cinlin isimli bir bilim insanının da içlerinde bulunduğu ekip bu radyo dalgalarını inceleyerek 2 süpernova patlamasından kalıntıları tespit etmeyi başarmış. Bu şekilde asıl amaçları olan Samanyolu’nda yıldızların doğuşunu ve uzayda madde döngüsünü anlamaya bir adım daha yaklaşmış oldular.

Araştırmada, uzayda bulunan hidrojen atomlarından oluşan gazın, soğuduktan sonra hidrojen moleküler bulutları oluşturarak, çekirdekte yeni nesil yıldızlar üretebildiği tespit edildi. Araştırma ekibi süpernovaların ardında bıraktığı “kalıntı”ları bu görüntüleme yöntemiyle tespit edebileceklerini ve böylece evreni anlamamızı kolaylaştırabileceklerini belirtiyor.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close