Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelMicrosoft'un Artırılmış Gerçeklik Destekli Askeri Başlığı Başarısız Oldu!

Microsoft’un Artırılmış Gerçeklik Destekli Askeri Başlığı Başarısız Oldu!

Microsoft’un geliştirdiği artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisini kullanan askeri başlık HoloLens, beklenen sonuçları veremedi! Detaylar yazımızda.

HoloLens, Microsoft’un AR teknolojisi kullanarak geliştirdiği yeni bir üründü. ABD ordusuyla yapılan bir anlaşma sonucu Microsoft ürünü özel olarak ordunun ihtiyaçlarına göre geliştirmeye başladı. Bu projeye IVAS (Integrated Visual Augmentation System) adı verilirken, 10 yıllık bir işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

Microsoft’tan 120 bin adet özel üretim HoloLens isteyen ABD ordusu, bu anlaşma için 21,8 Milyar doları gözden çıkarmıştı. Ancak ABD hükümeti son haberlere göre IVAS’ın geliştirilmesi gereken sorunları olduğuna inanıyor. Bu sebeple ordu daha fazla HoloLens satın alımı yapmayı reddetti ve firmanın sorunları çözmeye odaklanmasını istedi. Üstelik hükümet, Microsoft’un daha iyi bir sürüm geliştirmesi için 40 milyon dolar finansman sağlamayı da kabul etti.

HoloLens’in sorunları arasında en başta yer alan durum, başlıkların yarattığı mide bulantısı ve baş ağrısı. Başlığı kullanan askerlerin %80’inin başlığı kullandıktan sonraki ilk 3 saat içerisinde baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetlerini ilettikleri belirtilmiş. Ordunun düzeltilmesini istediği bir başka problem ise çalışır durumdayken HoloLens’in çok fazla ışık yayması! Bu durum düşman askerlerin Amerikan askerlerini tespit etmesini oldukça kolaylaştırabilecek bir tasarım hatası olarak görülüyor.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler