Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelMemindüktör Nedir? Yeni Bir Devre Elemanı Keşfedildi!

Memindüktör Nedir? Yeni Bir Devre Elemanı Keşfedildi!

Memindüktör adı verilen yeni bir devre elemanı Teksas’ta yapılan araştırmalar sonucunda keşfedildi! Memindüktör nedir, ne işe yarar? Tüm detaylar yazımızda.

Yüzyıllar boyunca, devrelerin sadece indüktörler, kapasitörler ve dirençler gibi üç temel parçası olduğunu düşündük. Ancak son 20 yılda, bilim insanları kapasitörlerin ve dirençlerin “bellek” versiyonlarını keşfettiler ve bunları “mem-” ön ekiyle kullanmayı tercih ettiler. Şu ana kadar keşfettiğimiz “mem” devre elemanları arasında memkapasitör ve memristörler bulunuyordu, yeni bir araştırma sayesinde memindüktör adı verilen indüktör temelli bir devre elemanı da aileye katılmış oldu.

Memindüktör adı verilen bu yeni devre elemanı, Texas A&M Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Doçent Dr. H. Rusty Harris tarafından keşfedildi. Harris ve öğrencisi, indüktör adı verilen devre elemanının manyetik akı yoğunluğunu ve manyetikleştirici alan gücünü (magnetizing field strenght) incelemek için temel olarak bir çift kalıcı mıknatıs ile etkileşim halinde olan bir elektromıknatıs içeren iki terminalli pasif bir sistem oluşturdu. Bu kurulum, mükemmel bir memindüktör olmasa da, normal bir indüktör kullanarak bir memindüktörün davranışlarını simüle etmeye yarıyordu.

Bu araçla, Harris indüktör içindeki sıkıştırılmış histerezis eğrisinin varlığını kanıtlayarak, aynı tanım gereği memristör ve memkapasitörün gerçekleştirildiği gibi, mem- durumuna veya bellek benzeri doğasına yol açan bir durum olduğunu kanıtlamayı başardı.

Bu keşif, standart devre elemanlarının “mem” sürümlerinin beklenen serisini tamamlıyor. Ancak şu anda ekibin aşması gereken bir sorun var: Bulunan devre elemanının kendisi bir memindüktör değil, sadece memindüktör davranışı sergileyen bir normal indüktör.

Gelecekte, ekip bulgularını geliştirmeyi ve işlev görebilen daha saf bir memindüktör üretmeyi umuyor. Makalelerine göre, bunun son derece düşük sıcaklıklarda yapılması mümkün olabilir. Ancak şimdilik, ekip sonuçlarından ve süreçlerinden memnun. Harris bir basın açıklamasında başarıları hakkında “Yeni keşif çok heyecan verici” dedi ve ekledi “Bu projedeki öğrenci-profesör etkileşimi güzeldi.”

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler