Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelTidalSense, Sağlık Odaklı Yapay Zeka Çözümleriyle 8.6 Milyon Euro Yatırım Aldı!

TidalSense, Sağlık Odaklı Yapay Zeka Çözümleriyle 8.6 Milyon Euro Yatırım Aldı!

Sağlık sektöründe yapay zeka çözümleri geliştiren TidalSense, düzenlenen bir yatırım turunda 8.6 milyon euro yatırım almıştır. BGF ve Downing tarafından yönetilen bu tur, girişim için önemli bir destek olmuştur.

Cambridge merkezli bu yapay zeka odaklı girişim, akciğer fonksiyonundaki değişiklikleri hassas bir şekilde tespit eden ve ardından astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) teşhisini daha hızlı, daha doğru ve otomatik hale getiren bir el tipi tıbbi cihaz olan N-Tidal’i geliştirmiştir.

Mevcut testler, KOAH ve astım için kullanılan spirometri gibi 1840’lardan kalma teknolojileri içermekte olup her bir testin 30 dakika sürdüğü ve bazı eksikliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu sürecin hastalar için rahatsız edici olduğu, uzmanlık gerektirdiği, zaman alıcı olduğu ve yanlış teşhise neden olabileceği gibi yaygın sorunlar mevcuttur.

N-Tidal, 1000’den fazla hastada kullanılmış ve klinik araştırmalar ve deneylerle 2.3 milyondan fazla nefes verisini depolamıştır. Bu verileri kullanan N-Tidal, hastanın akciğer sağlığını gerçek zamanlı olarak analiz edebilmekte ve hızlı bir şekilde tanı koyabilmektedir.

TidalSense CEO’su Dr. Ameera Patel, KOAH’ın dünya genelinde üçüncü önde gelen ölüm nedeni olduğunu ve solunum yolu hastalıklarının yaygınlığının arttığını belirtmiştir. Ancak mevcut klinik yöntemlerin etkisiz, verimsiz ve pahalı olduğunu vurgulamıştır. İngiltere’deki NHS’ye göre, KOAH tanısı konulamayan hastaların üçte birinin hastaneye yatırıldığını, hastalıklarının ilerlediğini, yaşam kalitelerinin kötüleştiğini ve sağlık sisteminin maliyetinin arttığını tahmin etmektedir.

Bu yeni yatırım, TidalSense’in teşhis alanındaki çalışmalarını daha da geliştirmesi için kullanılacaktır.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler