Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaGenelWashington'da Yapay Zeka Regülasyonu Tartışmaları: Kongre Üyeleri ve Teknoloji Şirketleri Arasında Uzlaşma...

Washington’da Yapay Zeka Regülasyonu Tartışmaları: Kongre Üyeleri ve Teknoloji Şirketleri Arasında Uzlaşma Arayışı!

Amerikan yasama organları, hızla gelişen yapay zeka teknolojisi etrafında nasıl bir düzenleme yapılması gerektiği konusunda mücadele ediyor. ChatGPT’nin dikkatleri üzerine çekmesinden bu yana geçen aylara rağmen, henüz net bir uzlaşıya varılamamış durumda.

Senatörler, kongre çalışanları ve yapay zeka şirketleri arasında yapılan görüşmeler, farklı seçeneklerin tartışma konusu olduğunu gösteriyor. Tartışmaların odağı, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın salı günü bir senato paneli önüne ilk kez çıkacak olmasıyla birlikte daha da ön plana çıkacak.

Öneriler arasında, tıp ve finans gibi insanların hayatlarını veya geçim kaynaklarını tehdit edebilecek yapay zekâya odaklanmak yer alıyor. Diğer olasılıklar ise yapay zekânın ayrımcılık yapmamasını ve bireylerin sivil haklarını ihlal etmemesini sağlamak için kurallar koymak üzerine yoğunlaşıyor.

Bir diğer tartışma da yapay zekâyı geliştiren şirketlerin mi yoksa tüketiciyle etkileşimde bulunan şirketlerin mi düzenlenmesi gerektiği konusu. OpenAI, ChatGPT’nin arkasındaki start-up şirketi olarak, bağımsız bir yapay zeka düzenleyicisi kurulması üzerine tartışmalar yürütüyor.

Hangi yaklaşımların öne çıkacağı belirsiz olsa da, IBM ve Amerikan Ticaret Odası gibi iş dünyasından bazı kesimler, tıbbi teşhis gibi kritik alanları düzenleyen risk temelli bir yaklaşımı tercih ediyorlar.

Amerikan Ticaret Odası’nın Yapay Zeka Komisyonu; “riskin bireyler üzerindeki etkisine göre belirlenmesi gerektiğini” savunarak, yeni yasalar gerektiği takdirde “video önerilerinin sağlık veya finans konularında verilen kararlar kadar yüksek bir risk oluşturmayabileceğini” belirtmiştir.

ChatGPT gibi insan gibi metin üreten generatif yapay zekâ teknolojisinin popülerleşmesi, sınavlarda hile yapma teşvikini, yanlış bilginin yayılmasını ve yeni tür dolandırıcılık faaliyetlerinin ortaya çıkması gibi konularda da endişe yaratmıştır.

Bu yapay zeka heyecanı, OpenAI’nin CEO’ları, destekçisi olan Microsoft Corp. ve Alphabet Inc. şirketlerinin CEO’larının bu ay gerçekleştirdiği Beyaz Saray ziyareti dahil olmak üzere bir dizi toplantıya yol açmıştır. Başkan Joe Biden da CEO’larla bir araya gelmiştir. Kongre üyeleri de benzer şekilde konuya dahil olmuş durumdadır.

Anthropic adlı yüksek profilli yapay zeka start-up’ının ortak kurucusu Jack Clark, CEO’nun da Beyaz Saray toplantısına katıldığını belirterek, “Kongre ve Senato genelinde çalışanların bu konuya odaklanmaları istenmektedir. İnsanlar sosyal medyada önde olamadıklarını hissettikleri için yapay zekâ konusunda önde olmak istiyor.” şeklinde bir ifadede bulunmuştur.

Büyük teknoloji şirketleri ise erkenden aşırı tepkiye karşı çıkmanın ana öncelikleri olduğunu ve teknoloji yanlısı Chamber of Progress’ın başındaki Adam Kovacevich’in belirttiği gibi, aşırı düzenlemelere karşı çıkmaktadırlar.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’ın önerdiği plan, yeni yapay zeka teknolojilerinin piyasaya sürülmeden önce bağımsız uzmanlar tarafından test edilmesini ve hükümetin zararı önlemek için gereken verilere şeffaflıkla erişimini gerektirmektedir.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler