Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelAlmanya Maliyesi: Intel'in Yarıiletken Fabrikası İçin Yüksek Teşvik Taleplerine Kaynak Yok!

Almanya Maliyesi: Intel’in Yarıiletken Fabrikası İçin Yüksek Teşvik Taleplerine Kaynak Yok!

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Financial Times’ın bildirdiğine göre, Doğu Almanya’da Intel’in planladığı yarıiletken fabrikası için daha fazla teşvike bütçede yeterli kaynak olmadığını ifade etti. Bu durum, Intel’in ve Almanya’nın fabrikanın maliyetini kimin karşılayacağı konusunda anlaşmazlık yaşamasına sebep olmuştur.

AB’nin 2030 yılına kadar dünya yarıiletken üretiminin %20’sini gerçekleştirme hedefine yönelik önemli bir adım olan bu €17 milyarlık projenin maliyeti, tahminlere göre €20 milyar seviyelerine çıkmıştır.

Intel, mart ayında, zaten verilen €6.8 milyarlık teşvikin üzerine ek olarak devletten €4-5 milyar daha talep ettiğini açıklamıştı. Ancak Alman yetkililer, bütçede daha fazla kaynak olmadığı gerekçesiyle Intel’e ek fon sağlamak istememektedir. Maliye Bakanı Lindner, Financial Times’a verdiği demeçte, nisan ayında yapılan açıklamadan farklı olarak, Intel’in altyapıya daha fazla yatırım yapması durumunda bile teşviklerin artırılmayacağını belirtmiştir.

Bu konuyla ilgili olarak, sol kanattan Yeşiller ve Sosyal Demokratlar temsilcileri, Intel’e daha fazla teşvik sağlanması çağrısında bulunurken, daha muhafazakar olan Hür Demokratlar’dan Lindner, teşviklerin artırılmasına karşı çıkmaktadır. Bu siyasi ayrışma, anlaşmazlık çözülmediği takdirde projenin geleceği konusunda belirsizlik yaratmaktadır. Geçen yıl yüksek enerji fiyatları ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşının yol açtığı enflasyon gibi ekonomik zorluklar nedeniyle fabrikanın inşası ertelenmişti.

Bu finansman anlaşmazlığının çözülmesi, projenin geleceği açısından kritik öneme sahiptir. Eğer başarılı olunursa, Avrupa’nın en büyük yarıiletken fabrikası olacak ve otomobillerden buzdolaplarına kadar birçok üründe temel bileşen olan yarıiletken çiplerin yabancı tedarikine olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler