Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelAndroid'in Acil Durum Özelliği, İngiltere'deki Yanlış Çağrı Sorununa Sebep Oldu!

Android’in Acil Durum Özelliği, İngiltere’deki Yanlış Çağrı Sorununa Sebep Oldu!

İngiltere’deki polis kuvvetleri, son zamanlarda ülkenin acil servis numarası olan 999’a gelen yanlış çağrıların sayısında ciddi bir artış yaşandığını bildirdi. Ancak bu artışın suç oranındaki bir yükselişten değil, Android’in bir özelliğinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Ulusal Polis Şefler Konseyi (NPCC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Android’in Acil Durum SOS özelliği, cihazın güç düğmesine beş veya daha fazla kez basıldığında otomatik olarak 999’u arıyor. Bu durum, kullanıcıların cebinde veya çantasında kazara oluşabilecek basma hatalarından kaynaklanıyor.

Bu yanlış çağrılar, acil servis operatörlerinin hat üzerinde kimseyi duyamadığı “sessiz çağrılar” olarak biliniyor. Ancak bu çağrılar ihmal edilemez, bu nedenle NPCC, operatörlerin geri arama yaparak gerçekten yardıma ihtiyaç olup olmadığını kontrol etmek için fazlaca zaman harcamak zorunda kaldıklarını belirtti.

Devon ve Cornwall Polisi, sessiz çağrıların işlenmesinin 20 dakika kadar zaman aldığını belirtti. Sadece bir Pazar günü, istasyon 00:00 ile 19:00 saatleri arasında 169 sessiz çağrı aldı.

Bu acil durum özelliği, Android’in 2021 yılındaki güncellemesi olan Android 12 ile tanıtıldı, ancak cihaz üreticilerinin güncellemeleri dağıtma şekli nedeniyle, özellik ulusal bir sorun haline gelene kadar yeterli sayıda kullanıcıya ulaşması zaman aldı.

Google, bu yazılımı geliştirmiş olsa da, sorunu düzeltme sorumluluğunun cihaz üreticilerinde olduğunu belirtti. BBC’ye gönderilen bir açıklamada, teknoloji devi üreticilerin özelliğin nasıl çalışacağını yönetmekle sorumlu olduğunu ve sorunu çözmek için yakında bir güncelleme yayınlamalarını beklediğini söyledi. Bu arada, kullanıcıları Acil Durum SOS özelliğini geçici olarak devre dışı bırakmaları konusunda uyarıyor.

Android, yanlış acil çağrılar konusunda tek sorumlu değil. Apple’ın Kaza Tespit özelliği de ABD genelindeki 911 merkezlerine yanlış alarmların artmasına neden oldu.

Sonuç olarak, yanlış Android acil durum çağrılarının artması, İngiltere’deki polis kuvvetlerini etkiliyor ve operatörlerin değerli zamanını alıyor. Sorunun çözülmesi için üreticilerin güncelleme yayınlaması beklenirken, vatandaşlardan da Acil Durum SOS özelliğini geçici olarak devre dışı bırakmaları ve yanlışlıkla yapılan çağrıları bildirmeleri isteniyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler