Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelSkyrora, 3D Yazıcıyla Ürettiği Roket Motorunu Tanıttı!

Skyrora, 3D Yazıcıyla Ürettiği Roket Motorunu Tanıttı!

Skyrora, yeni tasarımıyla daha hızlı ve ekonomik bir roket motoru ürettiğini duyurdu. Şirketin geliştirdiği motor, daha gelişmiş bir motor soğutma odası içeriyor ve inşası %66 daha hızlı bir şekilde ve %20 daha düşük maliyetle gerçekleştirilebiliyor.

Bu yeni roket motoru, Skyrora’yı bu yıl Lamba Ness’te geliştirilmekte olan SaxaVord Uzay Üssü’nden ticari yörüngeye daha da yaklaştırmayı hedefliyor. Skyrora’nın yaptığı açıklamaya göre, motorun testleri, yaşam döngüsü ve tam operasyonel sınırlar gibi çeşitli parametreleri değerlendirmeyi amaçlıyor. Motor, yörüngeye ulaşmak için gereken süre olan 250 saniye boyunca çalıştırılarak test edilecek.

Motor, Skyrora’nın Skyprint 2 adlı Avrupa’nın en büyük hibrit yazıcısıyla basıldı ve tamamen şirketin kendi kapasiteleriyle geliştirildi. Skyrora, şu ana kadar 32.5 milyon sterlin (38 milyon euro) topladı ve Skyprint 2’yi üçüncü taraflara sunarak yükselen özel uzay pazarında ticari tekliflerini artırmayı planlıyor.

Motor, İskoçya Ulusal İmalat Enstitüsü (NMIS) ile yapılan bir işbirliği sonucunda nitelendirildikten sonra Skyrora XL 23 metrelik yörünge aracında kritik bir bileşen olarak kullanılacak. Skyrora XL, 500 km ile 1.000 km yükseklik aralığındaki Güneş Eşzamanlı Yörüngelerine (SSO) yükleri fırlatmayı amaçlayan bir üç aşamalı roket.

Şirketin test aşamasında olan 70kN motoru, roketin ilk aşaması olan “boost” aşaması için tasarlandı. İlk aşama motorları, itici yakıtı tükettikten sonra belirli bir süre çalışır ve ardından genellikle atılırlar. Ancak Skyrora’nın geliştirdiği motor, SpaceX Falcon 9 gibi bazı roketlerde olduğu gibi kontrollü iniş ve yeniden kullanım için tasarlanmış bir yapıya sahip değil.

Skyrora’ya göre, bu motor, peroksit hidrojen ve kerosen kombinasyonuyla çalışan kapalı devre aşamalı yanma sistemini kullanan ilk ticari olarak nitelendirilen motordur. Şirket, bu yeni motorla birlikte ticari orbital fırlatmalarda önemli bir adım atmış olacak.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler