Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelAvrupa Komisyonu, "EIC Scale Up 100" ile Derin Teknoloji Girişimlerine Unicorn Hedefi!

Avrupa Komisyonu, “EIC Scale Up 100” ile Derin Teknoloji Girişimlerine Unicorn Hedefi!

Avrupa Komisyonu, yeşil ve dijital teknolojilerdeki büyümeyi hızlandırmak amacıyla bu hafta 100 derin teknoloji girişimini unicorn seviyesine çıkarmak için yeni bir girişim başlattı. AB’nin teknoloji başkanı Margrethe Vestager, EIC (Avrupa İnovasyon Konseyi) Scale Up 100, girişimini Stockholm’deki bir derin teknoloji konferansında duyurdu.

Bu girişim, Avrupa’nın geleceğin teknoloji şampiyonlarını belirleyerek, onlara büyüme yolculuklarında destek sağlamayı hedefliyor. Seçilecek olan “geleceğin teknoloji şampiyonları”, Avrupa genelinde ulusal ve AB liderliğindeki yenilik programlarına kaydolmuş olan girişimler arasından seçilecek. Sadece en iyi performans gösteren girişimlerin seçileceği belirtiliyor. Bu girişimler iklim, enerji, dijital dönüşüm ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren girişimler arasından seçilecek.

Girişimlerin seçim sürecini Avrupa İnovasyon Konseyi (EIC) denetleyecek. EIC, daha önce 1 milyar dolar veya daha değerli olan 12 startup ve yıllık tekrarlayan geliri 100 milyon doları aşan 112 başarılı girişime de destek vermiş bir kuruluş olarak biliniyor. Üye devletler ve Horizon Europe ile ilişkili ülkeler de kendi ekosistemlerinden şirketleri aday gösterebilecekler.

Seçilen girişimler, EIC Scaling Club adlı bir grup tarafından desteklenecek. Bu grup, VC, büyüme ve devlet fonlarından oluşan 100 yatırımcı, inovasyon birimleri bulunan 100 şirket ve 100 bağımsız mentoru içeriyor. Girişimlerin yıllık olarak değerlemelerinde, yeni yatırımlarda, ortaklıklarda ve istihdamda %40 büyüme hedefleniyor. İki yıl içinde en başarılı 20 şirketin ise bu parametrelerde %50 büyüme sağlaması amaçlanıyor.

Margrethe Vestager, “EIC Scale Up 100 girişimi, Avrupa’nın gelecekteki küresel unicorn’lar ve yatırımcılar için en çekici konum olduğunu kanıtlayacak” ifadelerini kullandı. Bu girişim, Avrupa’nın derin teknoloji alanında büyümeyi desteklemeyi, yenilikçi girişimlere finansman sağlamayı ve daha iyi politika araçlarını uygulamayı amaçlayan geçen yıl başlatılan Yeni Avrupa İnovasyon Ajandası kapsamında gerçekleştiriliyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler