Genel

Bluu Seafood, Laboratuvar Üretimi Deniz Ürünlerini Piyasaya Sunmak İçin 16 Milyon Euro Fonlama Aldı!

Alman bir startup şirketi olan Bluu Seafood, laboratuvar üretimi deniz ürünlerini piyasaya sunma hedefine bir adım daha yaklaştı. Berlin merkezli şirket, Seri A fonlama turunda 16 milyon euro topladığını duyurdu. Şimdi ise laboratuvar ortamında yetiştirilen balık hücrelerinden elde edilen bu yenilikçi besinlerin yasal onayını almayı hedefliyor.

Bluu Seafood, bu süreçle okyanusları koruma, hayvanları zarar görmeden kullanma ve ürün kalitesini garanti altına alma gibi avantajlar sunduğunu belirtiyor. Ayrıca, diğer laboratuvar üretimi etlere kıyasla daha enerji verimli ve dayanıklı olduğunu iddia ediyor. Balık hücrelerinin oda sıcaklığında yetiştirilebilmesi ve biyoreaktörlerde daha iyi tolere edilebilmesi bu süreci daha etkili kılıyor.

Şirketin ilk pazar girişi planları Singapur’a yönelik. Zira Singapur, 2020 yılından bu yana laboratuvar üretimi tavuğun satışına izin veren bir ülke. Bluu Seafood, deniz ürünlerinin 2024 yılına kadar onaylatmayı hedefliyor.

ABD ise Bluu Seafood’un hedeflediği ülkeler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz hafta laboratuvar üretimi etin satışına onay verilen ABD, şirketin hedefleri doğrultusunda önemli bir pazar oluşturuyor. Bluu Seafood, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile onay sürecini başlatmış durumda.

Bu yeni fonlama turu, şirketin planlarını gerçeğe dönüştürme sürecinde önemli bir adım oldu. Kuruluşundan bu yana Bluu Seafood, toplamda 23 milyon euroyu aşkın bir fon toplamış durumda.

Bluu Seafood’ın kurucu ortağı Simon Fabich, “Vizyonumuz gerçek oluyor. Giderek daha fazla ileriye dönük yatırımcının bunun farkına varmasıyla sermaye akışı önemli ölçüde artacak. Bluu Seafood, bu devrimin liderliğini sürdürmek ve fon toplamaya devam etmek için çalışacak” dedi.

Kübra Nur Tezer

Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close