Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelReddit API Değişiklikleri Protestoları Çoğalıyor: Binlerce Subreddit Karanlıkta!

Reddit API Değişiklikleri Protestoları Çoğalıyor: Binlerce Subreddit Karanlıkta!

Son birkaç gündür Reddit’in gelecekteki versiyonu, protestolar nedeniyle kendi gölgesine dönüşebilir. Reddark adlı web sitesinin takip ettiği bilgilere göre, şu ana kadar 100’den fazla subreddit kapanmış durumda ve binlercesi ise yakında bu protestolara katılacak.

Protestolar, Apollo ve rif is fun for Reddit gibi birçok üçüncü taraf uygulamanın Reddit’in gelecek API değişiklikleri nedeniyle kapanmak zorunda kalacak olmasıyla ilgili. Topluluk, bu hafta yapılan değişikliklere tepki olarak zaten öfkeliyken, Reddit CEO’su Steve Huffman’ın son günlerde verdiği yanıtlar topluluğun tepkisini daha da artırdı.

Cuma günü yapılan Reddit AMA’sında Huffman, neredeyse evrensel bir öfkeyle karşılaştı. Yorumlardan çok sayıda küfür içeren ifadeler ve Huffman’a korkak diyen birçok kişi oldu. Olumlu yorumlar pek görülmedi.

Subreddit moderatörleri ve üçüncü taraf Reddit uygulama geliştiricileri, Huffman ve Reddit’in liderliğine olan güvenlerini kaybettiklerini ifade ettiler. Apollo geliştiricisi Christian Selig, Huffman’ın bazı subreddit moderatörleriyle yaptığı telefon görüşmesinde “açıkça yalan söylediğini” iddia etti. r/videos moderatörleri, Huffman’ın AMA performansını “uygunsuz yanıtlarla dolu bir kolaçan” olarak nitelendirdi. r/funny ise şirketin “yaklaşan halka arzlarına” odaklandığını ima etti.

Birçoğu 48 saat boyunca kamuya kapalı olma sözü veren subreddit’ler, bazıları, 26 milyon üyeli r/videos gibi, süresiz olarak kapalı kalacaklarını belirtti. r/ModCoord gönderisinde yer alan bir yazıya göre, protestolar Reddit’in API sorunlarını ele alması, görme engelli insanlar için erişilebilirliği artırması ve NSFW içeriğe eşit erişim sağlaması durumunda sona erecek.

Şikayetler arasında Reddit’in liderliğinin API fiyatlandırması veya gelecek kısıtlamalarla ilgili detayları açıklamaması, üçüncü taraf uygulamaların zaten site üzerinde görüntülenebilen NSFW içeriğini göstermelerini yasaklaması gibi konular bulunuyor. ReddPlanet geliştiricisi Tony Lupeski, Huffman’ın belirttiği gibi Reddit’in liderliğinin etkilenen üçüncü taraf geliştiricilerle iletişimi sürdürdüğü iddiasının “açık bir yalan” olduğunu söyledi. Aynı Huffman yanıtına Anacharsis adlı kullanıcı ise “Bu bir yanıt değil ve bunu biliyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.

AMA’dan sonra bazı subreddit’ler tepkilerini daha da artırdı. Örneğin, r/iPhone moderatörleri, ilk olarak 48 saatliğine kapanma planı yaptıklarını ancak Huffman’ın davranışının fikirlerini değiştirdiğini belirtti:

İlk planımız protestonun 48 saat sürmesiydi. Ancak Reddit CEO’sunun bir üçüncü taraf geliştirici hakkında yalan söylemeye ve iftira atmaya, ardından bir AMA’da bunu tekrarlamaya ve geliştirici tarafından ses kayıtlarıyla yalan olduğunun kanıtlanmasına rağmen bunu savunmaya çalışmasından sonra neyle karşı karşıya olduğumuzu anladık. Şimdi /iPhone subreddit’i kamuya kapalı olacak, erişimi ciddi şekilde kısıtlanacak. Aynı şekilde, yeni hesaplar için varsayılan aboneliklerden biri olan ve sitedeki en büyük subreddit’lerden biri olan r/Music de katılımını duyurduğu gönderinin başlığında açıkça belirtti: “Reddit API Politika Değişikliği Geri Alınıncaya Kadar” 12 Haziran’dan itibaren kapanacak.

3,8 milyon kullanıcısı olan r/iPhone, r/Music’in düşüncesini yineleyerek, “Reddit’in liderliğinin yakın gelecekte tavır değiştirmesi durumunda subreddit’i tekrar açacağız” şeklinde açıklama yaptı. r/Gaming ise kapanışını 12 Haziran’da başlatacağını ve “48 saat veya daha uzun süre” kamuya kapalı olacağını belirtti.

Yayına yapıldığı sırada r/ModCoord subreddit’inin protestoyu takip eden bir bot gönderisine göre yaklaşık 4,500 topluluğun kapanacağı, protestoyu izleyen Reddark adlı web sitesine göre ise 200’den fazla subreddit’in zaten kapanmış olduğu belirtiliyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler