Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelAy'da Güneş Enerjisi Uydusu Üzerinde Çalışılıyor!

Ay’da Güneş Enerjisi Uydusu Üzerinde Çalışılıyor!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), iklim değişikliği hedeflerine ulaşmada yardımcı olacak çevreci bir çözümü keşfetmek için harekete geçti: Uzaydan Dünya’ya güneş enerjisi iletimi, yani uzay tabanlı güneş enerjisi (SBSP). SBSP’nin peşinde olan ESA, yüksek enerji yoğunluğuna erişim ve hava koşullarına bağımlılığın olmaması gibi iki büyük avantaja sahip olan bu teknolojiyi inceliyor.

Bu hedef doğrultusunda ESA, Solaris projesi için Avrupa teknoloji endüstrisiyle ortaklık kurdu. Bu ortaklardan biri olan İsviçre merkezli Astrostrom, SBSP’nin Ay yüzeyinden Dünya’ya taşınması için çözümler üzerinde çalışıyor.

Astrostrom, “Greater Earth Lunar Power Station (GE⊕-LPS)” olarak adlandırılan, Ay yörüngesinde yer alan bir kelebekten esinlenmiş güneş enerjisi uydusu tasarlamıştır. GE⊕-LPS, Ay yüzeyinden 61,350 km uzaklıktaki Dünya-Ay Lagrange noktasında konumlanacak ve V şeklinde güneş panellerine entegre edilmiş antenlerle donatılmış olacak. Heliks konfigürasyona sahip bu paneller, bir kilometrekarelik bir alana yayılacak.

Bu ay güneş enerjisi uydusu sürekli olarak 23MW enerji sağlayabilecek ve Ay kaynaklarından elde edilen demir pirit kullanılarak inşa edilecektir. Ancak sadece Ay operasyonlarına ve gelecekteki insanlı üslere enerji sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yapay yerçekimi yaratmak için de kullanılacak ve sislunar uzayda yerleşimler için bir prototip görevi görecek olup hatta turistler için bir cazibe merkezi haline gelecek diye düşünülüyor.

Astrostrom’un bu projedeki temel amacı, başarılı bir uygulama ile SBSP’nin Dünya’ya yaygın olarak taşınmasının önünü açmaktır. GE⊕-LPS gibi Ay kaynaklarından üretilen güneş enerjisi uyduları, Dünya’dan fırlatılanlara göre yörüngeye yerleştirilmek için beş kat daha az hız değişikliğine ihtiyaç duyacaktır. Bu, yalnızca temiz enerji sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda sislunar ulaşım sistemleri, madencilik, işleme ve üretim tesislerinin Ay’da geliştirilmesini sağlayarak, gezegenler arası bir ekonomi ve uzayda yaşayan bir uygarlık doğmasına olanak tanıyacaktır.

Astrostrom’un yaptığı çalışma, GE⊕-LPS’yi mümkün kılacak teknolojilerin çoğunun zaten Dünya’da kullanılmakta veya geliştirilmekte olduğunu göstermiştir. Bu teknolojilerin Ay ortamına uygun hale getirilmesi, modüler bir şekilde Ay’a taşınması ve tele-robotik olarak yönetilmesi mümkün olacaktır.

Astrostrom’un finansal analizi de oldukça umut vericidir. Ay’da üretilen güneş enerjisi uydularının Dünya’da üretilenlere göre daha ucuz olacağı ve ürettikleri elektriğin karasal enerji alternatifleriyle rekabet edebilecek kadar ekonomik olacağı ortaya konmuştur.

Bu gelişmeler, SBSP’nin gelecekte Dünya için önemli bir enerji kaynağı olabileceğine işaret etmektedir. Uzaydan Dünya’ya temiz enerji göndermenin bu benzersiz ve umut verici yolunun keşfi, insanlığın çevre dostu enerji kaynaklarına olan ilgisini artıracak ve gezegenimizin iklim krizine yönelik çabalarına katkı sağlayacaktır.

Haber : Selin Arık

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler