Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelGetir Fransa'dan Sonra İspanya Pazarından Çekiliyor!

Getir Fransa’dan Sonra İspanya Pazarından Çekiliyor!

Getir, yerli bir şirket olup Avrupa’da hızlı market teslimatı konusunda önde gelen bir konuma gelmiştir. Ancak, son gelişmelere göre şirket Fransa’dan sonra İspanya pazarından da çekilmek zorunda kalıyor.

İspanyol sendika CCOO’ya göre, Getir son finansman turunda yeterli sermaye toplayamadığı için faaliyetlerini durduracak ve 1,560 çalışanını işten çıkaracak. Sendika, Getir’in İspanya’da büyüme konusunda başarısız olduğunu ve pazar stratejisi geliştiremediğini belirterek şirketin yönetimini eleştirmiştir.

Getir Grubu, Gorillas ve Frichti gibi rakiplerini satın alarak büyümüş ve Mart 2022’de 12 milyar dolarlık bir değere ulaşarak dekakorn statüsü kazanmıştır. Ancak, pandemi sonrası dönemde karlılık sağlamakta zorluklar yaşanmıştır.

Yükselen enflasyon, mağazalar üzerindeki daha sıkı düzenlemeler ve tüketicilerin fiziksel market alışverişine geri dönmesi gibi faktörler, hızlı teslimat şirketlerinin işlerini etkilemiştir. Getir Grubu da gelirlerinin azalması ve kullanıcı tabanının küçülmesi nedeniyle son aylarda işten çıkarmalara ve mağaza kapatmalara başvurmuştur.

Getir henüz İspanya’dan çıkışı konusunda resmi bir açıklama yapmamıştır. Ancak sendikaya göre, şirket İspanya’daki yasal gerekliliklere uyarak işten çıkarılan çalışanları için tazminat ödemeleri ve istihdam planları gibi düzenlemeler yapacaktır.

Getir’in İspanya’dan çekilmesi, Avrupa genelinde hızlı teslimat sektöründe bir trendi yansıtmaktadır. Flink, Zapp ve Gopuff gibi şirketler de benzer zorluklarla karşılaşmış ve sektördeki talep azalmıştır.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler