Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelMartı, New York Borsası'nda Halka Arz Edilecek!

Martı, New York Borsası’nda Halka Arz Edilecek!

Türk şirketi Martı, 13 Temmuz’da New York Borsası’nda hisselerinin doğrudan işlem görmeye başlamasıyla tarihi bir başarı elde edecek.

Martı’nın kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem liderliğindeki yönetim ekibi, 13 Temmuz 2023 Perşembe günü saat 16.30’da New York Borsası’ndaki balkonda dünyanın en büyük borsasının açılışını yapacaklar. Bu olay, Martı’nın Türkiye’nin en genç teknoloji girişimi olarak, hisseleri işlem gören ilk Türk şirketi olma onurunu yaşamasını sağlayacak.

Martı’nın hisseleri MRT koduyla işlem görmeye başlayacak, bu da Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından verilen tüm onayların ardından gerçekleşecek bir adım. 13 Temmuz’da yapılacak seremoniyle birlikte Türk bayrağı da gururla New York Borsası’nda dalgalanacak.

Martı, Türkiye’nin tek ölçeklenmiş mobilite şirketi olarak paylaşımlı, elektrikli ve çevreci ulaşımı daha da yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu amacı gerçekleştirmek ve daha fazla kaynak yaratmak için Martı, sermayesini artırmak için yaklaşık bir yıl önce New York Borsası’nda halka açılma sürecini başlatmıştı. Martı’nın dünyanın önde gelen şirketlerinin işlem gördüğü NYSE’de işlem görecek olması, Türk teknoloji girişimlerinin dünya çapında tanınmasının da önünü açacak.

Martı’nın büyük başarısında en büyük pay sahibi olan çalışanlar da halka açılmayla birlikte hissedar olacaklar. Martı çalışanlarına dağıtılan hisse opsiyonu miktarı, halka açılma değerlemesi üzerinden tahminen 200 milyon TL civarında olacak. Bu, Martı’nın çalışanlarına da şirketin büyüme ve başarısından pay vererek motivasyonlarını artırmak istemesinin bir göstergesi.

Martı’nın halka açılmasıyla birlikte Türkiye’nin genç ve yenilikçi teknoloji girişimleri dünya ligine yükselebilecek bir adım atmış olacak. Martı, dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden biri olma hedefine doğru ilerlerlerken bu başarı yolculuğunda önemli bir kilometre taşını geride bırakmış gibi duruyor.

Kübra Nur Tezer
Kübra Nur Tezer
Endüstri Mühendisliği | 22 Her zaman bi çözüm olduğuna inanan, umudunu asla kaybetmeyen, sürekli çaba içinde olmayı ve öğrenmeyi hayatta kendine amaç edinmiş bir kahve bağımlısıyım :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler