Wi-Fi mesafe rekoru 3 KM ile kırıldı

0
284

Morse Micro gerçek zamanlı video görüşme ile yaptığı test ile WiFi mesafe rekorunu 3 km’ye çıkardı. Morse Micro bu mesafenin HaLow standartının en uzak menzili olduğunu belirtiyor.

Kablosuz teknoloji şirketi Morse Micro, HaLow (802.11ah) standardını kullanarak üç km uzaklıkla WiFi mesafe rekorunu kırdı. HaLow standartı, ilk olarak 2016’da duyuruldu ancak uygun bir şekilde kullanılmaya başlanılması bugünleri buldu. Morse Micro şirketi bu standartın öncü şirketlerinden biri olarak bu standartı başarıyla uygulamakta.

Morse Micro’nun test esnasındaki bağlantı hızı, 500 metrede 11 Megabit/saniye maksimum menzil yani üç kilometrede sadece 1 Megabit/saniye’ydi fakat bu hız halihazırda devam eden bir video görüşmesini sürdürmek için yeterliydi. Şirket, testi YouTube’a da yükledi. Bu bağlantıya tıklayarak videoya gidebilirsiniz.

Bu testi etkileyici kılan unsur sadece çalışan bir Wi-Fi sinyalinin elde edilebildiği maksimum menzil değil, aynı zamanda çevresindeki alanın doğal kablosuz parazitlerine rağmen bu mesafede sorunsuz çalışabilmesiydi. Bu tür ultra uzun menzilli Wi-Fi cihazları günlük kullanımdan ziyade daha düşük internet hızlarından dolayı Nesnelerin interneti (IoT) sektörünü çok daha yakından ilgilendiriyor. Morse Micro WiFi HaLow’un en uzun menzilinin de 3 km olduğunu düşünüyor.

Wi-Fi HaLow’un uzun menzil ve interferansa karşı büyük direncinin yanı sıra Wi-Fi 7 gibi aşırı yüksek hızlı yaygın Wi-Fi çözümlerine göre daha düşük güç tüketimi de sunmakta. Morse Micro testi Wi-Fi Alliance ve FCC sertifikalı olan MM6108 Wi-Fi HaLow çipiyle gerçekleştirdi.

HaLow’un uzun menzili ve düşük hızı, günlük kullanım için belki önemsiz gibi görünebilir, ancak halka açık Wi-Fi ağları, kurumsal sistem arka planları, nesnelerin interneti gibi alanlarda hızın ikinci planda olduğu, ancak uzun menzil ve düşük güç tüketimine odaklanan kullanım alanları daha ön plana çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz