Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaGenelFigure AI, Microsoft ve OpenAI ile İşbirliği Mi Yapıyor ?

Figure AI, Microsoft ve OpenAI ile İşbirliği Mi Yapıyor ?

Figure AI, insan benzeri robot geliştirmeye odaklanmış bir şirket, Bloomberg’in belirttiğine göre Microsoft Corp. ve OpenAI liderliğindeki bir finansman turunda 500 milyon dolar sağlamayı planlıyor.

Teknoloji devi, raporlara göre tam miktarı sağlamayacak olsa da, yaklaşık 95 milyon dolarlık bir yatırım yapacak ve bu tutara OpenAI da 5 milyon dolar ekleyecek. Finansman turu başarılı olursa, şirket önmiktar değerlemesi 1.9 milyar dolar olabilir.

Ancak finansman turu henüz kesinleşmedi ve görüşmelerin çökme olasılığı her zaman bulunmaktadır. Potansiyel yatırımcılar ve Figure AI henüz durum hakkında yorum yapmamıştır.

Figure AI neden insan benzeri robotlar üretiyor?

Figure AI’nın web sitesine göre, şirket yeni yapay zeka teknolojilerini robotikle birleştirerek, “insanlığa olumlu etki yapacak ve gelecek nesiller için daha iyi bir yaşam yaratacak genel amaçlı humanoidler geliştirmeyi” amaçlamaktadır. Şirket, insan benzeri robotlar yaratarak “güvenli olmayan ve istenmeyen işleri” ortadan kaldırmanın, böylece karşılaşılan emek sıkıntılarına yardımcı olmanın mümkün olduğuna inanmaktadır.

Ancak, California merkezli şirket, öncelikle üretim, nakliye ve lojistik, depolama ve perakende gibi sektörlerde faaliyet göstereceğini belirtmiştir, “burada emek sıkıntıları en ciddi şekilde hissedilmektedir.”

Yapay zeka destekli robot, Figure 01 adında bir insan gibi görünecek, “iki bacak, iki kol, eller ve yüz için bir ekran” ile donatılmış olacak. Kurucu ve CEO Brett Adcock, robotun kahve yapmayı insan gibi başarabildiğini söyledi.

Adcock, odaklarının “Figure’ü insanlığın geleceğine olumlu bir etki yapmak üzere 30 yıllık bir vizyonla inşa etmek” olduğunu ekledi. Bu ayın başlarında, şirket robotunu BMW ile anlaşma yaparak, robotunun otomobil geliştiricisinin Amerika’daki tesislerinde çalışmasını sağladı.

Günümüzde robotlar nerede çalışıyor?

Zaten dev tesislerde işleri halletmeye yardımcı olan depo robotları gibi iş gücünde kullanılan birçok cihaz bulunmaktadır. Benzer şekilde, Mobile ALOHA adlı karmaşık görevlere yardımcı olmak için yaratılmış uygun fiyatlı bir robot bulunmaktadır. Stanford Üniversitesi bilim insanları, yapay zeka, hazır bileşenler ve 3D baskılı donanım kullanarak 32.000 sterline mal olan robotu yapmıştır.

Yapay zeka ve robotik, genetik test, robotik cerrahi, kanser araştırmaları, veri toplama ve daha birçok görevi gerçekleştiren birçok sağlık kurumunda da çalışmaktadır. Günümüzde yapay zekanın dünyayı ele geçireceği senaryoları bir kenara bırakırsak pek çok alanda karşımıza çıkan kolaylıklarıyla beraber gelişmeleri heyecanla takip ediyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler