Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelAvrupa Birliği, Apple, Google ve Meta'ya ilk DMA soruşturmasını başlattı.

Avrupa Birliği, Apple, Google ve Meta’ya ilk DMA soruşturmasını başlattı.

Avrupa Birliği (AB), Apple, Alphabet (Google) ve Meta’nın Dijital Piyasalar Yasası (DMA) çerçevesindeki kurallara uyumsuzluklarından şüphelendiğini ve bu nedenle soruşturma başlattığını duyurdu.

AB, Apple, Alphabet (Google) ve Meta’nın Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamındaki uyumluluklarını belirlemek amacıyla bir soruşturma başlattı. Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre, bu büyük şirketlerin DMA kurallarına uymadığından şüpheleniliyor ve bu nedenle uyumsuzluk hakkında detaylı bir soruşturmanın gerektiği kararı alındı.

Avrupa’nın Apple, Alphabet (Google) ve Meta’ya yönelik soruşturması aynı zamanda DMA kapsamında başlatılan ilk soruşturmayı da içeriyor. Komisyon, Alphabet’in Google Play’de yönlendirme ve Google Arama’da kendi kendine referans verme, Apple’ın App Store’da yönlendirme ve Safari için seçim ekranında yöneltme ile Meta’nın öde ya da onay ver modelinin DMA kurallarına uyumu konusunda soruşturma yapılacağını belirtti.

Alphabet ve Apple üzerindeki ilk iki soruşturma, DMA’nın kullanıcıların daha uygun seçenekler veya uygulama mağazası dışındaki abonelikler hakkında bilgi edinme haklarını engelleyemeyeceğini belirten kurallara odaklanıyor. Komisyon, Alphabet ve Apple’ın bu kuralları uygulama şekillerinin yasalara aykırı olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, Apple’ın AB ile ilişkileri zaten sıkıntılı. Bu ay içinde, Komisyon Apple’a, kullanıcıların uygulama dışında mevcut olan alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında bilgilendirilmelerini engellediği için 1,8 milyar avro (1,95 milyar dolar) para cezası kesti.

Geçen yıl Meta, Avrupa’da Facebook ve Instagram için reklamsız abonelik modelini tanıtmıştı. Komisyon, bu abonelik modelinin reklamsız sunulmasının veya kullanıcıların ücretsiz hizmetin şart ve koşullarına rıza göstermesinin DMA’yı ihlal edip etmediğini araştıracak. Ayrıca, Komisyon Meta’ya Messenger’ı diğer mesajlaşma hizmetleriyle birlikte çalışabilir hale getirmesi için altı ay daha süre tanındığını açıkladı.

Komisyon, düzenlediği basın toplantısında soruşturmaları önümüzdeki 12 ay içinde tamamlamayı planladığını açıkladı. Soruşturmanın sonuçlarına göre, Komisyon her bir “eşik bekçisine” endişe ve ihlalleri gidermek için ne yapması gerektiğini bildirecek. Uyumsuzluk tespit edilirse, Komisyon her bir şirkete yıllık küresel gelirlerinin yüzde 10’una kadar, hatta “tekrarlanan ihlal” durumlarında yüzde 20’sine kadar DMA kapsamında para cezası verebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler