Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGenelFiber optik hız rekoru, ortalama internet hızının 3.3 milyon katı olarak aşıldı!

Fiber optik hız rekoru, ortalama internet hızının 3.3 milyon katı olarak aşıldı!

Aston Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, tek bir standart optik fiber kablosu kullanarak 301 terabit veri aktarımıyla rekor kırdılar. Araştırmacılar bu başarıya nasıl ulaştılar?

Aston Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, ev kullanıcıları için standart olan geniş bant hızından 3,3 milyon kat daha hızlı bir veri iletim hızıyla çığır açan bir gelişme kaydettiler. Bu rekor, daha önce fiber optik sistemlerde kullanılmayan yeni dalga boyu bantları sayesinde elde edildi.

Ekip, tek bir standart optik fiber kablo kullanarak saniyede 301 terabit veya 301.000.000 megabit hızında veri aktarımı gerçekleştirdi. Bu hız, Speedtest’in Şubat 2024 verilerine göre küresel ortalama internet hızının 92 Mbit/s olduğu göz önünde bulundurulduğunda oldukça yüksek bir değer.

Bu başarı, Aston Fotonik Teknolojileri Enstitüsü’nden Profesör Wladek Forysiak ve Dr. Ian Phillips’in işbirliğinin bir sonucudur. Araştırmacılar, Japonya’daki Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’nden (NICT) ve ABD’deki Nokia Bell Laboratuvarları’ndan araştırmacılarla birlikte çalıştılar.

Bu yeni teknolojinin gelecekteki talebi karşılamada yardımcı olması bekleniyor, çünkü küresel veri talebi artmaya devam ediyor. Bilim insanları, bakır kabloların hız açısından fiber optik kablolarla rekabet edemeyeceğini belirterek, verileri ışık yoluyla ileten bu yeni teknolojiye büyük umut bağlıyorlar.

Araştırmacılar, bu başarıya normal fiber optik sistemlerinde henüz kullanılmayan yeni dalga boyu bantlarını kullanarak ulaştı. Bu farklı dalga boyu bantlarını, fiber optikten yayılan ışığın farklı renklerine benzetebiliriz. Ekip, bu bantlara erişmek için optik amplifikatörler ve optik kazanç dengeleyicileri adı verilen yeni cihazlar geliştirdi.

Dr. Phillips, Aston Üniversitesi’nde bir yönetim cihazının veya optik işlemcinin geliştirilmesine liderlik etti. Araştırmacılar, ticari olarak kullanılabilir olan C ve L bantlarının yanı sıra, E bandı ve S bandı adı verilen iki ek spektral bantı da kullandılar. Bu tür bantlara bugüne kadar ihtiyaç duyulmamıştı çünkü C ve L bantları, tüketici gereksinimlerini karşılamak için gerekli kapasiteyi sağlıyordu. Ancak son birkaç yıldır Aston Üniversitesi, elektromanyetik spektrumda C bandına komşu ancak yaklaşık üç kat daha geniş olan E bandında çalışabilen optik amplifikatörler geliştiriyor. Bu geliştirilen cihaz, ilk defa E-band kanallarını kontrol edilebilir ve düzgün bir şekilde taklit edebiliyor.

Fiber omurga ağındaki iletim kapasitesini arttıran deney, son kullanıcıların internet hızlarını büyük ölçüde artırabilir. Bu deney aynı zamanda mevcut spektrumun daha fazlasını kullanarak sistem kapasitesini arttırarak bant genişliği maliyetlerini düşürebilir. Bununla birlikte, veri taşıma kapasitesinin artması, mevcut fiber ağının daha fazla kullanılmasını sağlayarak kullanım ömrünü ve ticari değerini artırabilir ve yeni fiber hatlarına olan gereksinimi azaltabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler