Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelEtkinleştirilen iPhone'ların sayısı azalıyor: Kullanıcılar yeni modele geçmiyor!

Etkinleştirilen iPhone’ların sayısı azalıyor: Kullanıcılar yeni modele geçmiyor!

ABD’deki yeni telefon aktivasyonlarının payı olan iPhone’un payı azalmaya devam ediyor. Mart 2023’te sona eren 12 aylık dönemde %40’lık pay ile başlayan bu düşüş, Mart 2024’te sona eren 12 aylık dönemde iPhone’un ABD’deki yeni telefon aktivasyonlarında sadece %33’lük bir paya sahip olmasıyla sonuçlandı. Bu pay, iPhone’un sadece Android telefonlarla değil, aynı zamanda Windows Phone ve BlackBerry destekli cihazlarla da mücadele ettiği altı yıl öncesine döndüğünü gösteriyor.

CIRP (Consumer Intelligence Research Partners, LLC) verilerine göre, iPhone’un ABD’deki her üç telefon aktivasyonundan birini oluşturması, tarih boyunca düşük bir seviye değil. CIRP, iPhone’un %33’lük payının ABD’deki akıllı telefon aktivasyonlarını “yaklaşık üçte bir iPhone, iki üçte Android” şeklindeki tarihsel düzeye geri döndürdüğünü iddia ediyor. Normale dönüşün yanı sıra, CIRP’nin Apple’ın payındaki son düşüşü açıklamak için başka nedenleri de var. Rapora göre, artan dayanıklılık ve daha az yeni özellik kombinasyonu, özellikle iPhone sahiplerinin, yükseltmeyi daha uzun süre beklemesine neden oldu. Bu trende yardımcı olan bir diğer faktör ise, iki yıllık sübvanse edilmiş sözleşmelerden finanse edilmiş telefon ödeme planlarına geçiş oldu.

CIRP’nin dönemsel karşılaştırmaları yapmak için son 12 aylık verileri kullandığını açıklarken, “Her çeyrek sona eren 12 aylık dönemleri tahmin ediyoruz, bu da mobil telefon müşterilerimizin dönemlik anketini kullanıyoruz. Bu, sadece Apple iPhone’u değil, tüm telefon aktivasyonlarını yakalamamıza olanak tanır ve dönemsel 12 aylık dönemlere bakmak, yeni telefon piyasaya sürümleri, hediye verme vb. nedeniyle mevsimselliği ortadan kaldırır.” dedi.

Apple ve Android üreticileri her yıl telefonlarına yeni özellikler ekler veya özelliklerini yükseltirken, bu süreci iki yıla yaklaştırmak için yeterli olmadı. Telefon üreticileri için iyi haber, bu durumun, birçoğu sadece yeni bir özellik veya uygulama nedeniyle yeni bir telefon satın almak için tetikleyici bir sebep arayan büyük bir telefon alıcı havuzu oluşturduğudur. Bazıları için, yeni Android ve iPhone modellerindeki yapay zeka destekli özelliklerin artan kullanımı teşvik edici olabilir.

En büyük telefon meraklıları dışında, çok az tüketici her yıl – hatta her iki yılda bir – en son kamera teknolojisi veya en hızlı yeni yonga seti için yükseltme yapar. Birçoğu, telefonları artık çalışmadığında yeni bir tane satın alana kadar bekler. Ve CIRP’nin belirttiği gibi, akıllı telefonların dayanıklılığı artarken, telefon finansman anlaşmalarının büyük çoğunluğu sizi 36 aylık bir sözleşmeye bağlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler