Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelTesla sürücüsüz taksi hizmeti hakkında daha fazla detay açıkladı.

Tesla sürücüsüz taksi hizmeti hakkında daha fazla detay açıkladı.

Salı günü gerçekleştirilen birinci çeyrek kazanç sunumunda, Tesla, sürücüsüz araçları çağırmak için tasarlanmış gelecekleri uygulamalarından ne bekleyebileceklerine dair ipuçları sundu. Bu, popüler yolculuk paylaşım platformları Uber ve Lyft gibi sezgisel bir arayüzle çağrılan sürücüsüz araçlar aracılığıyla Tesla aracı çağırma imkanı verecek.

Yaklaşan taksi hizmeti, kullanıcıların rahatça Tesla aracı çağırmasına, aracın içindeki sıcaklığı ayarlamasına, aracın gerçek zamanlı olarak konumunu takip etmesine ve müziği özelleştirmesine olanak tanıyacak.

Tesla’nın robotaksi hedefleri, CEO Elon Musk’un 2019’da şirketin 2020’nin sonuna kadar sürücüsüz araç filosunu işletmeye başlayacağını “çok emin” olduğunu açıklamasından bu yana kamuoyunda biliniyordu. Ancak, başlangıçtaki beklentilere rağmen, bu hedef henüz gerçekleştirilmedi.

Musk, perşembe günü yeni hizmetin Airbnb ve Uber’ın öğelerini birleştiren hibrit bir modelle benzer şekilde çalışacağını açıkladı. Bu düzenleme altında, Tesla çoğu filosunu yönetecek, ancak bireysel araç sahipleri programda yer alıp almayacaklarına karar verecekler. Sahipler, araçlarını kullanmalarına izin verilen belirli kişilere – örneğin, arkadaşlar ve aile üyeleri – seçici olarak izin verebileceklerken, kriterlerine uymayan diğer kişilere erişimi reddedebilecekler.

Musk, her Tesla aracının etrafındaki potansiyel tehlikeleri tespit edebilen sofistike sensörlerle donatılacağını ve yolcuları buna göre uyaracağını vurgulayarak maksimum güvenliği sağlamak için çaba gösterdi. Ayrıca, müdahale gerektiren acil durumlarda, insan bir sürücü hala yolcu güvenliğini sağlamak için kontrolü devralabilir.

Daha önce başlangıç filosunun yaklaşık yedi milyon araçtan oluşacağını iddia etmesine rağmen, Musk, perşembe günkü kazanç çağrısında, sonunda boyutun önemli ölçüde genişleyebileceğini – gelecekte on milyonlarca araca ulaşabileceğini – açıkladı. Şirket, Ağustos ayında planlanan büyük bir tanıtımla amaçlarına uygun olarak inşa edilmiş “Cybercab” adlı robotaksisini sergilemeyi planlıyor.

Tesla’nın yeni taksi hizmeti, araç sahiplerine araçlarını kullanılmadığı saatlerde gelir akışları sağlama olanağı da sunarak, şirketin karın bir kısmını alarak geri kalanını araç sahibine aktaracak. Okuyucular bu iddiayı biraz şüpheyle karşılayabilirler, ancak Musk, her katılan Tesla aracının sahipleri için yılda tahmini 30.000 dolar brüt kazanç elde edebileceğini öngörüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler