Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelAmazon'un CTO'su Toplantı Özetleyen Bir Uygulama Geliştirdi

Amazon’un CTO’su Toplantı Özetleyen Bir Uygulama Geliştirdi

Amazon’un CTO’su Werner Vogels, yoğun bir iş programı içinde olması nedeniyle, toplantılarını daha verimli hale getirmek amacıyla bir uygulama geliştirdi.

Bu hafta Vogels’ın kişisel blogunda bir gönderide, “OCTO” (CTO Ofisi) ekibiyle birlikte geliştirdiği Distill adlı açık kaynaklı bir uygulamayı ayrıntılı bir şekilde açıklıyor. Bu uygulama, konferans görüşmelerini transkript ve özetlemek için tasarlanmış. Distill, toplantının ses kaydını (MP3, FLAC ve WAV gibi formatlarda), analiz eder ve bir özet ile yapılacaklar listesi oluşturur. İsteğe bağlı olarak, bu özet ve liste, Slack gibi platformlara özel entegrasyonlar aracılığıyla gönderebiliyor.

Distill, Amazon’un CTO’sunun bir uygulamasından beklenildiği gibi, hesaplamaları yapmak için özellikle Amazon ürünleri ve hizmetlerinden yararlanıyor. AWS Transcribe, Distill’in transkripsiyonunu gerçekleştiriyor; Amazon S3, toplantı ses dosyaları için depolama sağlıyor; ve Amazon’un generatif yapay zeka geliştirme paketi olan Bedrock, özetleme işlemini yönetiyor.

Ancak, amaç için sayısız araç bulunmasına rağmen neden bir toplantı özetleyici oluştursun ki? Cevaplaması gereken bir soru gibi geliyor. Vogels, neden olmasın dediğini düşünmüş olmalı. Onun kullanımına bol miktarda kaynak ve görünüşe göre hobici programlama projeleri için yeterli boş zamanı var. Blogda belirtildiğine göre, Distill’in kod tabanını Python’dan Rust’a taşıma çabasında bile bulunmuş. (CTO olmak güzel bir iş, işte böyle.)

Distill’in benzersiz özelliklerinden biri, hangi yapay zeka modelinin toplantı özetlemesini gerçekleştireceğini seçmenize izin vermesidir. Varsayılan olarak, Anthropic’in Claude 3 ailesindeki orta sınıf modeli olan Sonnet’tir. (Amazon’un Anthropic’e büyük yatırımı, bu tasarım kararıyla ilgili olabilir.) Ancak Bedrock’ta barındırılan herhangi bir model çalışacaktır; Meta’nın Llama 3’ü ve Mistral, AI21 Labs ve Cohere gibi yapay zeka başlangıçlarının modelleri gibi.

Vogels, Distill’in hatalar yapmayacağını vaat etmiyor.

“Unutmayın, yapay zeka mükemmel değil,” diye yazıyor. “Aldığımız bazı özetler… elle düzeltilmesi gereken hatalar içeriyor. Ancak bu sorun değil, çünkü süreçlerimizi hızlandırıyor. Bu sadece, süreçte hala seçici ve dahil olmamız gerektiğini hatırlatan bir hatırlatıcıdır. Eleştirel düşünme şimdiye kadar olduğu kadar önemlidir.”

Özetlemenin “dahil” olmayı gerektirmesi, otomatik bir özetleyicinin amacını boşa çıkardığını iddia ederim. Bir daktiloyu işe almanız daha iyi olurdu. Ancak Vogels’ı, işvereninin sattığı teknolojiyi kötüleşmiş bir şekilde asla yakalamayacağını düşünüyorum. Ve bu, hala CTO olmasının nedenidir, diyebilirim.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler