Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelColor Health ve OpenAI kanser hastaları için yapay zeka asistanı geliştiriyor.

Color Health ve OpenAI kanser hastaları için yapay zeka asistanı geliştiriyor.

OpenAI ve Color Health, doktorların kanser hastalarını taramasına ve tedavi etmesine yardımcı olmak amacıyla OpenAI’nin GPT-4 modelini kullanan bir yapay zeka asistanı geliştirdi. Bu işbirliği, yapay zeka modellerinin kanser tarama ve tedavisine uygulanarak sağlık hizmetlerinde yapay zekanın kullanımını genişletmeyi hedefliyor.

2013 yılında genetik test şirketi olarak kurulan Color Health, OpenAI’nin GPT-4 modelini kullanarak bir yapay zeka asistanı veya “yardımcı pilot” geliştirdi. Bu yardımcı pilot, doktorların kanser tarama planları oluşturmasına ve kanser teşhisi konan kişiler için ön tedavi planları hazırlamasına yardımcı oluyor. Startup’ın kurucu ortağı ve CEO’su Othman Laraki, yardımcı pilotun doktorların yerine geçmeyi değil, onlara yardımcı olmayı amaçladığını belirtti. Laraki, “Buna yardımcı pilot diyoruz çünkü mühendislik yardımcı pilotu zihniyetine ve modeline çok benziyor. Bu, yardımcı pilotların yazılım mühendislerinin yerini alması gibi bir durum değil” dedi.

San Francisco merkezli yapay zeka laboratuvarı OpenAI, Nisan ayında Moderna ile biyoteknoloji şirketinin iş süreçlerini ve klinik deneyler için en uygun dozları seçmek gibi görevleri hızlandırmak için yapay zekayı kullandığı bir anlaşma yaptığını duyurdu. OpenAI’nin baş işletme sorumlusu Brad Lightcap, “Yapay zeka teknolojisi ve dil modelleri için mükemmel bir uyum olduğunu görüyoruz çünkü bunlar bu boyutların her birinde gerçekten yardımcı olabilir. İlgili bilgileri yüzeye daha hızlı çıkarabiliyorlar. Klinisyenlere tıbbi kayıtları anlamaları, verileri anlamaları, laboratuvarları ve teşhisleri anlamaları için daha fazla araç sağlayabilirler” dedi.

Color’ın yardımcı pilotu, OpenAI API’lerini kullanarak geliştiricilerin uygulamalarında OpenAI modellerine erişmelerini sağlıyor. Laraki, çoğu geliştirici gibi startup’ın da OpenAI’ye modellerine gönderilen ve geri gönderilen token veya kelime segmentlerinin kullanımına göre ödeme yaptığını belirtti.

Yardımcı pilot, kişisel risk faktörleri ve aile geçmişi gibi hasta verilerini alıp bunları klinik kılavuzlarla birleştirerek doktorlara eksik teşhis testlerini bildiren sanal, kişiselleştirilmiş bir kanser tarama planı oluşturuyor. Laraki, “Birinci basamak doktorlarının, insanların tarama yönergelerini riske göre ayarlamak için ne zamanları, ne de bazen uzmanlıkları var” dedi. Ayrıca, yardımcı pilot doktor teşhis koyduktan sonra kanser tedavisi öncesi çalışmaların bir araya getirilmesine de yardımcı oluyor.

Yardımcı pilot, inceleme, özel görüntüleme ve laboratuvar testlerinin yanı sıra testlerin sipariş edilmesi için sağlık sigortasından önceden izin alınmasını içerebilir. Laraki, çalışmaların bir aylık gecikmesinin ölüm oranlarını %6 ila %13 oranında artırabileceğini belirtti. Bu nedenle, yardımcı pilotun sağlık hizmetlerindeki verimliliği ve hızı artırarak hastaların daha hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilmesine katkıda bulunması bekleniyor.

OpenAI ve Color Health’in işbirliği, yapay zekanın sağlık hizmetlerindeki potansiyelini gösteriyor. Kanser tarama ve tedavisinde yapay zeka asistanlarının kullanımı, doktorların iş yükünü hafifletebilir ve hastaların daha hızlı ve doğru tedavi almasını sağlayabilir. Bu yenilikçi yaklaşım, sağlık hizmetlerinde yapay zekanın daha geniş bir şekilde benimsenmesinin önünü açabilir ve hastaların yaşam kalitesini artırabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler