Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelWaymo'nun Robotaksileri Artık San Francisco'da Herkese Açık

Waymo’nun Robotaksileri Artık San Francisco’da Herkese Açık

San Francisco, CA — Otonom araç teknolojisi şirketi Waymo, San Francisco’daki robotaksi hizmetinin halka açıldığını duyurdu. Yıllarca süren titiz ölçeklendirme ve testlerin ardından, şirketin yolculuk hizmeti Waymo One, artık şehrin tamamında 7/24 çalışarak tamamen otonom ve tamamen elektrikli araçlarla hizmet veriyor.

Bu genişleme, Waymo’nun San Francisco’da haftalık on binlerce yolculuk sağlamasından sonra gerçekleşti. İlk bekleme listesi açıldığından beri yaklaşık 300.000 kişinin kaydolduğu, bu sayının şehrin nüfusunun dörtte birinden fazlasını temsil ettiği belirtildi.

Waymo’nun San Francisco’daki varlığı yerel ulaşım ve ekonomi üzerinde önemli bir etki yaratıyor. Şehirdeki Waymo yolculuklarının yaklaşık %30’u yerel işletmelere yapılıyor, bu da ekonomik faaliyeti artırma potansiyeline sahip. Ankete katılan yolcuların yarısından fazlası son aylarda tıbbi randevular için Waymo’yu kullandıklarını bildirdi ve bu da hizmetin günlük yaşamda ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Hizmet, sadece yerel halk arasında popüler değil; aynı zamanda turistleri de çekiyor. Binlerce ziyaretçi, Presidio’dan Ferry Building’e kadar San Francisco’nun simgesel yapıları keşfetmek için Waymo araçlarını kullandı.

Güvenlik, Waymo için en öncelikli konu. Şirket, sadece yolcu taşıyan araçlarla 20 milyon milden fazla yol kat ettiklerini ve neredeyse iki milyon ücretli yolcu taşıyan kamu yolculuğu gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Waymo, otonom sistemi Waymo Driver’ın, en dikkatli insan sürücülerden bile yüksek şiddetli çarpışmalardan kaçınmada daha etkili olduğunu iddia ediyor.

Mothers Against Drunk Driving (MADD) California Eyalet İcra Direktörü Patricia Rillera, teknolojiyi destekleyerek, “MADD, Waymo gibi otonom araç liderleriyle işbirliği yapmaktan gurur duyuyor, çünkü bu teknolojinin sarhoş, dikkati dağılmış ve uykulu sürüş nedeniyle meydana gelen trajedileri önleme potansiyelini fark ediyoruz” dedi.

Çevresel faydalar da önemli bir vurgudur; Waymo, ticari operasyonların başladığı Ağustos 2023’ten bu yana yolculuklarının karbon emisyonlarını 570.000 kg azalttığını tahmin ediyor. Filosu, tamamen San Francisco’nun CleanPowerSF programından elde edilen yenilenebilir enerji ile çalışıyor.

Waymo, kapsayıcılığı da ön planda tutarak, uygulaması ve araç içi özellikleri ile İspanyolca ve Çince dillerini destekliyor. Bu çok dilli yaklaşım, hem yerel yolculara hem de ziyaretçilere hizmet etmeyi amaçlıyor.

Waymo, hizmetini halka açarken, sorumlu büyümeye olan bağlılığını vurguluyor. Şirket, San Francisco’da mobilite üzerinde olumlu bir etki sağlamak için şehir ve eyalet yetkilileri, ilk müdahale ekipleri ve yol güvenliği savunucuları ile yakın çalışmaya devam edeceğini belirtiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler