Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGiyilebilir TeknolojiEkranlı Tişört Yapımı

Ekranlı Tişört Yapımı

IOT Türkiye olarak ilk blog yazımız olan bu çalışmada sizlerle hazırlamış olduğumuz ekranlı tişört projesini paylaşacağız. Projemiz, elektronik anlamda ileri düzey bilgi gerektirmese de kumaş kısmında biraz zorlayıcı olabilir. Sözü daha fazla uzatmadan adımlara geçelim:

Gerekenler:

  • Raspberry Pi (Biz projede Pi 2’yi kullandık.)
  • Ekran (Waveshare’in 7inch HDMI LCD (C) modelini kullandık.)
  • Güç kaynağı (Urbanrevolt 2200 mAH kullandık.)
  • Kablolar (2 x USB mini, 1 x HDMI-Micro USB Kablo)
  • Micro SD Card
  • Siyah Tişört (Tercihen kalın kumaşla)
  • Siyah kurdela (tercihen kalın kumaş), Astar için ek kumaş ve siyah iplik
Proje için gereken elektronik parçalar

Siyah renkli kablolar, ekran ile Raspberry Pi bağlantısını sağlamakta. Beyaz kablo ile Pi’ye güç verdik. Waveshare’in bu ekranı için özel Firmware hazır durumda. Aynı zamanda kurulum için de ayrıca bir wiki hazırlamışlar. Cihazının modeline göre Raspian imajını kurabiliyor veya işletim sistemine göre ilgili driver’a ulaşabiliyorsunuz. http://www.waveshare.com/wiki/7inch_HDMI_LCD_(C)

Bağlantıları yapıp çalıştırdığımızda standart açılış ekranı geliyor.

Raspberry Pi açılış ekranı

Video oynatma için OMX Player yeterli bir araç. Eğer Raspberry Pi’nizde yüklü değilse aşağıdaki komutla cihazınıza kurabilirsiniz. Raspberry Pi 3 kullanmıyorsanız cihazı internete bağlamak için Ağ Kablosu ya da Wi-Fi aparatına ihtiyacınız olacak.

sudo apt-get install omxplayer

Video oynatıcı görünümü

Tam dolu 2200 mAH güç kaynağı ile Ekran + Raspberry Pi 40 dk durmadan HD video gösterebildi. Daha uzun süreli gösterim için daha büyük bir harici güç kaynağı kullanabilirsiniz.

Tişört Düzenleme

Proje teknik olarak zorlayıcı olmasa da işin kumaş kısmı özellikle de el beceriniz ya da yakınlarda terziniz yoksa biraz zorlayıcı. Devreyi kumaşa göre ayarlamak için ekranın donanım alanı kadar kalıp alanı sağlayacak bir astar dikmeli ve tişörtün önünü de ekranın aydınlık kısmı kadar açmalısınız.

Tişört seçerken kalın bir kumaştan olmasına dikkat edin. Üzerinde yaklaşık 400 gr taşıyacağı için ince kumaş yükü dengeli taşımayabilir. Bu aşamada elinizde birden fazla tişört bulundurmayı düşünebilirsiniz. Biz projeyi yaparken dikim hatalarımız ve kumaş seçimindeki hatalarımızdan dolayı 3. denemede başarılı çıktı almıştık.

Dikim adımında kritik nokta, kumaşın kesilince bükülmeye başlaması… Bu nedenle önce arka astarı dikmek yerine ön tarafı açmalısınız. Ön pencere açıldıktan sonra, ekranın görünür alanını çerçeveleyecek şekilde siyah sert kurdela dikmelisiniz. Böylece kumaşın bükülmesini de engellemiş olacaksınız. Burada ölçülere çok dikkat etmenizi öneririz. Çünkü kumaş için geri döndürülemeyen bir nokta.

Kurdelaları diktikten sonra tişörtün durumu aşağıdaki şekilde oluyor. (Siyah rengin kontrastından dolayı fotoğrafını çekmek zor oluyordu. Bu nedenle ekran alanının arkasına bir kağıt ekledik.)

Tişört dıştan görünüm

Ön pencereyi açtıktan sonra cihazı arkadan tutacak astar için ekranın dış kalıbını ölçmelisiniz. Sonrasında dikim için 1’er cm de pay bırakmanız gerekiyor. Astarı ekranın tam kalıbını tutacak şekilde tişörte dikmelisiniz. Burada dikişi elle yapacaksanız sağlam olmasına dikkat etmenizi öneririz. Çünkü ekranı taşıması ve tişörtün şeklini bozmaması gerekiyor.

Tişört içten görünüm

Tüm dikimler tamamlandıktan sonra ekranlı tişörtünüz giymeye hazır! Dikim ve kumaş sağlam ise ekranın altındaki kablolar ile Raspberry Pi’yi taşıyabiliyor. İsterseniz Pi için de tişört içine bir cep dikebilirsiniz.

Proje tamamlandığında, çalışan ekranlı bir tişörtünüz oluyor. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz ekranda Raspberry Pi çalışıyor ve masaüstü açık durumda. Videonuzu ya da görselinizi bunun üzerinden oynatabilir, ortamın tartışmasız en çok ilgi çeken insanı olabilirsiniz! 🙂

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler