Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaElektronikEnerjinin İnterneti, Dijitalleşme ve Döngüsel Ekonomi

Enerjinin İnterneti, Dijitalleşme ve Döngüsel Ekonomi

ioti.com’da yayımlanan güncel bir makaleye göre iş modellerindeki değişimin dijitalleşmeye bağlı hızı nedeniyle birçok kategoride aksaklıklar yaşanmakta. Bununla birlikte dijitalleşme; radikal bir değişim ve bir an önce olması gerekiyor.

Makalenin devamı ise şöyle; Nüfusun ve bireysel talebin hızla büyümesini beklediğimiz ileri zamanlarda iklim değişikliğinin ve kirlilik azaltımının zorunluluğu, mevcut herhangi bir kaynağın kullanımını da optimize ediyor. Yani mevcut seri tüketim ve bağlı kirlilik söz konusuyken, buna yönelik bir düzenleme elimizdeki sınırlı kaynakların da daha verimli tükenmesini ve hatta sürdürülebilir olmasını sağlayacak. Günümüzün doğrusal ekonomisiyle (bugünkü doğrusal ekonomiyle karşılaştırıldığında) “yuvarlak ekonomi” kavramı burada daha önce hiç olmadığı kadar yararlı. Dijitalleştirmeyle sağlanan Nesnelerin İnterneti, bu konseptin çalışması için çok önemli bir rol oynayacak.

Döngüsel ekonomi: Herhangi bir kaynağın yenilenebilirlik, yeniden kullanılabilirlik ve geri dönüştürülebilirlik açısından standart hale getirilmesidir.

Hiç kimse, tek başına önemli bir etki yapamaz diye devam ediyor Mathias Steck. Döngüsel ekonomi, talep ve kaynak hakkında bilgi toplamayı gerektirir ve ikisi arasındaki denge optimize edilmelidir.

Enerji sektöründe, dairesel ekonomi, dekarbonizasyon zorunluluğu ile şekillendirilen bir “Enerjinin İnterneti” tarafından güçlendirilecektir. Enerji İnterneti’nde, her biçimdeki depolamaya (metre, metre altı ve elektrikli araçlar), akıllı şebeke varlıklarıyla ise “beyaz eşya” ya kadar yüksek oranda yenilenebilir enerjiye sahip nesiller yer alacak. Bu, mevcut enerji ekosisteminin de yeniden yapılandırılması anlamına geliyor.

Internet of Energy, bazı sabit ayarların (örneğin, hastane operasyonları tiyatrolarının güce ihtiyaç duyduğu durumlarda) üretim ve talep kapasite yönetimi için, grid bağlantılı tüm varlıkların (nükleer santrallerden kahve makinelerine) birbiriyle iletişim kurabilmesini ve birbirleriyle etkileşimde bulunmasını sağlayacak. “Ancak, Enerjinin İnternetine yönelik değişiklikler bir anda gerçekleşmeyecek” diyor Mathias Steck. “Öncelikle, mevcut endüstri çözümlerini optimize etmek ve endüstri oyuncuları arasında rekabet gücü sağlamak için benimsenen IoT teknolojisi devrini yaşayacağız
Uzun vadede, bireysel şirketlerin finansal kısa vadeli çıkarları ile ve gezegenin uzun vadeli yaşanabilirliğiyle ilgili ortak menfaat arasındaki rekabeti göreceğiz. Ancak, petrol ve gaz endüstrisinin güncel dönüşüm ve dünyanın önde gelen şirketlerinin iklim değişikliği anlaşmasına sadık kalma sözü, dünyanın bazı yerlerinde siyasi yönelime rağmen az da olsa ihtiyatlı iyimserlik sağlayacak gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.ioti.com/smart-energy-and-utilities/internet-energy-digitalization-and-circular-economy

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler