Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGenelFacebook ve Microsoft'tan ONNX için ortak çaba!

Facebook ve Microsoft’tan ONNX için ortak çaba!

Microsoft ve Facebook’tan yeni bir ortak çaba, geliştiricilerin derin öğrenme modellerini yapay zeka (AI) çerçeveler arasında taşımasını kolaylaştırabilir. Facebook ve Microsoft’un blog yayınlarından duyurulan Açık Sinir Ağı Değiştirme (ONNX) biçimi, AI ile birlikte çalışabilirliği ve yeniliği artırmak için görünüyor.

Facebook’un blog yazısında sosyal medya devi yeni çabayı “AI geliştiricilerin son teknoloji araçlarla kolayca geçebilecekleri ve açık olan bir ekosisteme doğru” bir adım olarak tanımlıyor.

Facebook yazısı, AI araçlarını ve teknolojilerini geliştirme sürecinde, geliştiricilerin, mühendislerin ve araştırmacıların benzersiz yetenekler kümesine dayalı belirli bir çerçeve seçmek zorunda olduğunu belirtti. Bununla birlikte, bu süreç boyunca genellikle bu çerçeveye kilitlendiği anlamına gelir.

Oluşturulan büyük bir sorun, araştırma ve geliştirme safhasında üretime gönderilmeden farklı özellikler ve yetenekler gerektiğinde ortaya çıkmaktadır. Facebook yazısı, bu, modellerin gerektiğinde farklı çerçevelere uyması için elle çevirilmesi gibi verimsiz çözümlere yol açtığını belirtti.

ONNX’in amacı, yine de, çerçeveler arasındaki boşluğu kapatmak ve geliştiricilere ve mühendislere, projeleri hangi aşamaya uygun şekilde farklı aşamalardan seçebileceklerini seçmelerine izin vermektir. Facebook postasında, ONNX desteği Caffe2, PyTorch ve Cognitive Toolkit’e Eylül 2017’de gelecek ve bu, “bu çerçevelerden birinde eğitim görmüş modellerin çıkarım için başka birine aktarılacağı anlamına geliyor” dedi.

Paylaşılan optimizasyon olarak bilinen bir başka özellik de AI gelişimini ilerletmeye yardımcı olabilir. Çoğu zaman, tedarikçiler ve üçüncü taraflar, belirli AI çerçeveleri için optimizasyonları ayrı ayrı entegre etmelidirler ancak ONNX, bir kerede birden fazla çerçeveyi hedeflemelerine izin verebilir, Microsoft’un mesajı.

ONNX, açık kaynak kodlu bir proje olarak Microsoft’un belirttiği gibi serbest bırakıldı. Bu, biçimin daha büyük açık kaynak topluluğundan ek gelişme ve ilerleme görebileceği anlamına geliyor.

Emre Tekgül
Emre Tekgül
Software Developer @BaranTech // Instructor @ioturkiye
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler