Nesnelerin İnterneti

Şirketler IoT Yeteneği Bulmakta Güçlük Çekiyor

Sektördeki yetenek açığı ilerlemeyi yavaşlatıyor mu ?

IoT hızla gelişen bir alan buna karşın bu hızı karşılayacak bir yetenek havuzu henüz tamamıyla oluşmamış durumda, bu durum IoT girişimlerinin gelişimini yavaşlatıyor olabilir.

Canonical(Ubuntu OS’in ardındaki şirket)’ın yaptığı bir araştırmaya göre IoT şirketlerinin %68’i doğru tecrübeye sahip profesyoneller bulmakta zorlandıklarını dile getiriyor. Big Data yönetimi ve data analizi en çok aranan beceriler arasında bulunuyor ancak şirketlerin %35’i buna uygun bir eleman bulmakta güçlük çekiyor.

Araştırmada yer alan şirketlerden %75’i big data yönetimi ve data analizinin bir IoT uzmanı için kritik beceriler olduğunu vurguladı. Ayrıca veri güvenliği, bulut sistem geliştiriciliği de aranan beceri listesinde üst sıralarda yer alırken yapay zeka, otomasyon ve robotik o denli işlevsel bulunmadı.

Canonical çalışmada 360 IoT işletmesine yer verdi, şirketin IoT kolunun başkanı Mike Bell “Nesnelerin interneti alanında halen üstesinden gelinmesi gereken bir yetenek açığı var, çoğu şirket kendi tecrübe eksikliğiyle uğraşmakla meşgul, sektördeki çoğu işletme yarışın gerisinde kalmamak için yeni teknoloji ve araçlara gözü kapalı atlama eğiliminde” şeklinde fikrini aktarıyor. Bell ayrıca işletmelerin yetenek konusundaki yüksek beklentilerini bir miktar düşürüp IoT’nin altında yatan gereksinimleri basitleştirmeleri gerektiğini düşünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close