Yapay Zeka

NVIDIA Yapay Zeka Alanında Gelişimi Hızlandıracak

Yapay Zeka alanında grafik işlemciler normal işlemcilere göre daha performanslı sonuçlar vermeye başladı.

Grafik işlemcileri konusunda lider olan Nvidia henüz duyurduğu TensorRT 3 Yapay Zeka Çıkarsama(AI Inference) yazılımı sayesinde optimizasyonu en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor. Özellikle otonom arabalar ve robotlar konusunda bulut- cihaz arasındaki hesaplamaları azaltıp performansı en üst düzeye çıkaracak.

İşlemci tabanlı çözümlere oranla 40 kat daha etkili ve aynı performansa oranla 10 kat daha ucuz olan mimari bu yönüyle büyük önem arz ediyor. Özellikle kullanıcılara dijital içerik sunan ve e-ticaret faaliyeti gösteren firmalar için yapay zeka hesaplamalarının hızlı, etkili ve ekonomik olması gerekiyor. Biz kullanıcılar içinse aynı hizmeti daha ucuza almak veya aynı fiyata daha iyi hizmet olmak anlamına geliyor bu durum.

Bu konuda diğer firmaların da çalışmaları hızla devam ederken IoT alanında bu gelişmeler gelecek için sağlam temellerin oluştuğunu gösteriyor. Her geçen gün hayatımızda daha da yer alan bağlantılı teknolojilerde önemli olan etmenlerin en başında yapay zekanın hesaplama kabiliyeti gelmekte. Sonrasında ise bu hesaplamanın yapıldı sunucudan cihaza işlenmiş verinin iletilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close