Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenel2018'in "Stratejik" Teknoloji Trendleri

2018’in “Stratejik” Teknoloji Trendleri

Araştırma şirketi Gartner, her sene olduğu gibi bu sene de gelecek senenin olası Stratejik Teknoloji Trendleri‘ni açıkladı. Özellikle IT sektörü üzerinde sunduğu verilerle ve araştırmalarla sektörün belki de en güvenilir şirketlerinden olan Gartner‘ın tahminlerinin büyük ihtimalle doğru olacağını düşünüyoruz.

Trenler 3 ana kategori üzerinde ayrıştırılmış; Intelligent, Digital, Mesh yani Akıllı Sistemler, Dijitallikler, Bağlamlar.Akıllı Sistemler kategorisinde yapay zeka destekli üç teknoloji gelişiminin trend olacağı düşünülüyor.

  • Yapay Zeka Girişimleri

Son zamanlarda popülerliği devam eden yapay zeka geliştirme konusundaki girişimlerin popülerliğini sürdüreceği düşünülüyor. Ortaya çıkan diğer istatistikler de zaten bunu doğrular biçimde.

  • Akıllı Uygulamalar ve Analizler

Toplanan verilerin ölçümlenmesi ve analiz edilmesi de 2018 için devam edecek bir trend daha. Şirketler big data(büyük veri)yı  işleyip bunu anlamlandırmak için halen çaba gösteriyorlar.

  • Akıllı “şeyler”

IoT alanı 2018’de de trend olmaya devam edecek. IoT sektörünün potansiyeli göz önüne alınırsa zaten IoT‘nin bu listeden belki de 10 yıl boyunca kalması normal olacak.

Dijital kategorisinde ise Yapay Zeka alanındaki gelişmelere bağlı trenler görüyoruz.

  • Digital Twins(Dijital İkizler)

Yapay Zeka‘nın ilerlemesiyle sektörde kullanılan çoğu araç ve program gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmak adına yeni sürümler yayınlayacak ve yeni uygulamalar da göreceğiz.

  • Cloud to Edge(Buluttan Kullanıcıya)

Hızla gelişmekte olan bulut bilişim alanı da trend olmaya devam edecek ve bulut tabanlı sistemlerden son kullanıcıya ulaşımda da iyileştirmeler olacak.

  • Görüşme Platformları

Özellikle yapay müşteri temsilcileri alanında gelişmeler devam edecek chatbotlarla ilgili yazdığımız yazımızda daha detaylı bahsettiğimiz bu gelişim devam edecek ve daha fazla ortamda artık bu şekilde canlı bir temsilciyle veya botla karşılıklı sohbet imkanı edineceğiz.

  • Yapay Deneyimler

Sanal Gerçeklik alanı da son yıllardaki ivmesinden hareket 2018’de de trend olmaya devam edecek. Son kullanıcı alanında özellikle Mixed Reality(karma sanallık- gerçeklik) ve artırılmış gerçeklik alanında gelişmeler sürüyor. Mobil alanda iOS 11 ile gelen gelişmiş AR(artırılmış gerçeklik) kütüphanesi ve öbür taraftan Microsoft(Hololens), Sony(PS VR), HTC(Vive) gibi firmaların sunduğu ürünler ve platformlar bu konuda son kullanıcıları memnun etmeye çalışıyor.

Bağlamlar alanında ise gelişmeler özellikle güvenlik ve sanal para birimleri üzerinden popülerliğini sürdürecek.

  • Blockchain(Blok Zinciri)

Son ayların teknoloji alanında duyulan en popüler terimlerinden olan blok zinciri elbette 2018’de trenler listesinde yerini almış vaziyette. Blockchain muhtemelen ilerleyen yıllarda tüm para alışveriş işlemlerinin kayıt altında tutulmasını sağlayacak. Sonradan değiştirilmesi mümkün olmayan verilerin birer blok haline getirildikten sonra bunların hepsinin bir zincirde toplanmasıyla oluşan yapının birbirine bağlı olarak devam ettiği değiştirilmesi veya manipüle edilmesi imkansıza yakın.

  • Olaya Dayalı

Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti alanlarındaki gelişmelerle teknolojiler “olaylara” daha hızlı tepki verebilecekler. 2020’den itibaren yeni iş alanlarında %80 oranında olaya dayalı işlemeye ihtiyaç duyulacak.

  • Sürekli Uyarlanan Risk ve Güven

Güvenlik, gelişen teknolojide önemli bir yer alıyor. Güvenlik alanı kendisini sürekli değiştirmeli ve duruma göre davranmalı, bunun farkında olan sektör, bu konudaki ihtiyaçları gidermek adına 2018 yılında da fazla mesai yapmaya devam edecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler