Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaNVIDIA, DRIVE PX2 Ailesini Tanıttı

NVIDIA, DRIVE PX2 Ailesini Tanıttı

Son zamanlarda geliştirdiği yapay zeka tabanlı sistemlerle adından bahsettiren NVIDIA bu sefer de robot taksiler için geliştirdiği DRIVE PX2 ile gündemimizde. Otonom araçlar konusunda firmalar adeta yarış halindeler, NVIDIA tarafından gelen bu güncelleme de

NVIDIA tarafından robot taksiler için geliştirilen dünyanın ilk yapay zeka platformu olarak nitelendirilen DRIVE PX2 serisinde 4 farklı ürün bulunuyor ve bunlardan en güçlüsü Pegasus, saniye tam 320 trilyon işlem yapabiliyor ve bu güç bir önceki ürüne göre 10 kat daha yüksek.

5. Seviyede otonom araçlar için tasarlandığı belirtilen platform gücünü Xavier çipsetinden ve Volta mimarisini temel alan GPU yani grafik işlemcisinden alıyor. Bu güçlü donanımı ve bünyesinde bulunan 10 gigabitlik ethernet bağlantılarıyla anlık olarak hem donanımlarla hızlıca iletişim kurabiliyor hem de derin yapay zeka hesaplamalarıyla doğru karar verebiliyor.

Otonom araçlar için oluşturulan 5 seviyeli sistemde 0. seviye Otonom Olmayan araçları temsil ederken 5. seviye ise Tam Otonom‘u temsil etmektedir. Sistem, seviye arttıkça araçtaki sürücü kontrolleri sisteme geçecek şekilde tasarlanmış.

Platformun ASIL D sertifikasına yani endüstrideki en yüksek güvenlik seviyesine sahip. 16 yüksek hızlı sensör aracı hareket halindeyken takip edecek ve platform da bu verileri işleyerek aracın gidişini kontol edecek.

2018’in ortalarında üreticilere sunulacak olan sistemin şimdiden 25 adet partneri mevcut ve bu sayı artmaya devam ediyor. Şimdilik taksiler için geliştirilse de yakın zamanda bireysel araçlarda da 5. seviye olmasa bile alt seviyelerde yarı otonom sistemleri göreceğiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler