Genel

Ekosistemimizdeki Firmalardan Reengen, Yerli ve Yabancı İsimlerden Yatırım Aldı

Ekosistemimizde yer alan firmalardan Reengen, yerli ve yabancı yatırımcıların katıldığı seri-A öncesi yatırım turunu tamamladığını açıkladı.

  • 2015’te NASA’nın araştırma ofisine kabul edilen girişim olarak tanıttığımız Reengen, yerli ve yabancı yatırımcıların katıldığı seri-A öncesi yatırım turunu tamamladığını açıkladı.

Kısaca özetlemek gerekirse Reengen konutlar, ticari binalar, endüstriyel tesisler ve yenilenebilir enerji santralleri için bulut tabanlı enerji iş zekası çözümleri sunan bir girişim. Kendini entegre enerji alanında bir IoT platformu olarak konumlandıran Reengen, sunduğu veri analizi hizmetleriyle şirketlerin/fabrikaların önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmalarına aracılık ediyor. Geçtiğimiz 3 yılda Avrupa Birliği FP7 Araştırma Projeleri fonundan toplam 1 milyon euro hibe kazanan İstanbul merkezli girişim, önümüzdeki 5 yılda 1 milyon binanın enerji yönetimini dijital olarak yönetmek istiyor.

Reengen Kurucu Ortağı ve CEO’su Şahin Çağlayan, yeni yatırım turu hakkında tutar bilgisi vermiyor ancak Seattle merkezli etki yatırımı (Impact Investment) fonu Capria Ventures, Capria’nın Türkiye’deki yatırımcısı ve ortağı olduğu idacapital ve Soyak Holding A.Ş.’ten Cem Tüfekçi‘nin bu yatırım turuna katıldığı bilgisini paylaşıyor. Bir binanın tüm enerji tüketimini (HVAC – Isitma, Havalandırma ve İklimlendirme) kontrol altına almayı ve iyileştirmeyi vadeden Reengen, özellikle Türkiye’de daha hızlı büyüme adımları atmayı ve altyapısını bir ileri aşamaya taşımayı hedefliyor.

Emre Tekgül

Software Developer @BaranTech // Instructor @ioturkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close