Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiTarıma IoT Desteği

Tarıma IoT Desteği

İnsan nüfusunun her geçen gün arttığı dünyada yiyecek temini de her geçen gün artıyor. Yiyecek arzı bu noktada en önemli etken haline geliyor. Tarım sektörü buna cevap verebilmek adına sürekli üretimine devam etmeli ve artan talebe oranla da üretimini genişletmeli fakat bu maalesef planlandığı gibi gitmeyebiliyor. 2050’ye kadar yiyecek üretiminde %70’lik bir artışın zorunlu olduğu da bu durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Tarımda ise mahsullerin %40’a kadarı maalesef çeşitli hastalıklardan dolayı telef olabiliyor. Bunu önlemek amacıyla Eseye ve Burkard IoT tabanlı bir çözüm duyurdu. Sistem tam zamanlı olarak patojen izleme sayesinde olası durumları önceden tespit etmenizi sağlayacak. Eseye‘ın AnyNet Secure servisi verileri Amazon‘un bulut platformuna(AWS) aktararak çiftçilere bilgileri sunacak.

Burkard Otomatik Örnek Toplayıcı sistemi sürekli olarak DNA topluyor. Toplanan DNA’lar bulut platformuna aktarılıyor ve dakikalar içerisinde analiz ediliyor. Çiftçiler de işlenmiş verilere bakarak tarlalarında olası riskli bölgeleri kolaylıkla tespit edebilecekler. Bu sayede olası tarımsal kayıplar en aza indirilmiş olacak.

Proje şimdilik İngiltere’de bir proje kapsamında kullanılmaya başlanacak, umarız kısa sürede tüm dünyaya yayılarak tarımdaki kayıpların en aza inmesini sağlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler