GenelYapay Zeka

Yapay zeka bizi korkutmayı öğrenebilir mi?

21. yüzyıla hoş geldin Mary Shelley

MIT’nin ölçeklendirilebilir etkileşim araştırma grubunun geçtiğimiz ay tanıttığı Shelley adlı yapay zeka, makine insan etkileşimi ile korku hikayeleri oluşturmak üzere tasarlanmış.

Adını İngiliz yazar Mary Shelley’den alan program bir derin-öğrenme yapay zeka sistemi. Reddit’in korku hikayeleri sub-reddit’i olan r/nosleep’teki yüz kırk binden fazla korku hikayesi ile eğitilen program Twitter’da yaşıyor ve her saat başı bir korku hikayesi başlangıcı Tweetliyor. #yourturn hashtag’iyle kullanıcıları hikayeyi devam ettirmeye davet eden Shelley davetinin kabul eden kullanıcılarla birlikte bir korku hikayesi oluşturmaya başlıyor. Sonuçlar garip, beklenmedik ve bazen komik ama yaratıcılık ve etkileşim ürünü oldukları su götürmez, ayrıca makine öğrenmesinin ve yapay zekanın sınırlarını keşfetmemiz adına büyük bir adım.

 

Projenin baş araştırmacısı Pınar Yanardağ programın yapısını, “Shelley çok katmanlı tekrarlayan sinir ağları ve insanların cevaplarını kullanan çevrimiçi bir öğrenme algoritmasından oluşuyor” şeklinde açıklıyor. “Shelley ne kadar çok etkileşim gerçekleştirirse hikayeleri de o kadar korkunçlaşacak.” Biten hikayeler ise Shelley’nin proje web adresinde toplanıyor.

 

Bu hikayelerde Shelley için sınır yok diye vurguluyor araştırma ekibi, bazı hikaye örnekleri ise “hamile bir adamın hastanede uyanması, aynada yaşayan yüzü olmayan bir adam veya tamamıyla perili bir kasaba” gibi.

 

Peki bu hikayeler gerçekten tüyler ürpertici mi?

Kendiniz karar verin: http://shelley.ai/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close