Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaElektronikMEMs Sensörlerinin Gün Geçtikçe Önemi Artıyor

MEMs Sensörlerinin Gün Geçtikçe Önemi Artıyor

MEMs(Mikro Elektronik Mekanik Sistem) sensörler düşük fiyat, düşük enerji tüketimi ve küçük boyutları ile dijitalleşen dünyada her alanda kullanılmakta.

MEMs teknolojilerindeki gelişmelerle beraber mevcut MEMs sensörleri yenileri ile değişmekte ve elde edilen bilgiler sürekli gelişerek detaylanmakta. Geleneksel elektro-mekanik ivmeölçer sensörler yerini MEMs sensörlere devrederek, üç boyutlu uzayda ölçümler yapılabilmektedir. Eski sensörlerdeki kalibrasyon zorluğu ise yeni sensörlerde daha da kolaylaşarak sensör çalışırken otonom olarak gerçekleşmektedir.

1950’li yıllardan itibaren gelişmekte olan MEMs sensörler, 2016 yılında 10,35 milyar $ değere sahipken 2017 yılında bu rakam 12,5 milyar $ ulaştı. Raporda yer alan bilgiye göre 2024’te ise bu rakam 58,7 milyar $ değere sahip olacak. Bu büyümeyi oluşturan etkenlerden robotlar, insansız hava araçları, sürücüsüz araçlar, yapay zeka(AI) ve her şeyin birbirine bağlanacağı IoT ekosistemi.

Her ne kadar IoT alanında yer alan MEMs sensörler pazar payından fazla pay alamasa da yakın gelecekte en büyük payı alacaktır.

SoftBank CEO’su Masayoshi Son’nun dediği gibi :

Her şey birbiriyle bağlanacak… İnekler birbirine, tavuklar birbirine ve hatta kuzular bile birbirine.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler