Mobil SektörNesnelerin İnterneti

Xiaomi 2018’de IoT’de Büyüyebilir

Çin merkezli uygun fiyatlı telefonlarıyla tanınan Xiaomi, söylentilere göre 2018 yılında borsaya açılmasıyla birlikte tüketicilerine daha fazla IoT ürünü sunabilir. Firmanın büyüme oranlarına göre atağını IoT alanına yayması oldukça olası duruyor.

Analist Arun George‘a göre firmanın gelirinin büyük kısmını oluşturan bütçe dostu telefon satışları piyasa dengelerinde her an tam tersine dönebilir. Firmanın en büyük gelir kapısı olan Çin ve Hindistan’daki piyasada ürün fiyatlandırmalarından dolayı kar oranları oldukça düşük ve rakip bol.

Firmanın mevcutta dahi onlarca kategoride elektronik ve elektronik olmayan ürünleri mevcut. Öyle ki tükenmez kalemi dahi var! Bu çeşitler sayesinde özellikle Çin genelinde açılan mağazalarında bolca satış yapıyor ve bu da dönem dönem firmanın gelirlerinde dalgalanmalara sebep oluyor.

Borsaya açılışından itibaren de daha fazla IoT temelli cihazla satış yapacak olmaları tahminlere göre firmanın yıllık kazancını 3 Milyar Dolar‘a çıkartabilir. Bunun sonucunda da Xiaomi, marka değerini 2018’in sonlarında 100 Milyar Dolar‘a çıkartarak mükemmel bir değerlenmeye imza atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close