Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGüvenlikYapay Zeka Siber Güvenliğin Bir Parçası Olacak

Yapay Zeka Siber Güvenliğin Bir Parçası Olacak

Hayatımızın her alanında bir gün kullanmaya başlayacağımız yapay zeka(AI), siber güvenlik firmalarının da gündemine girmeye başladı. Sayısı her gün artan siber ataklara karşı insan gücünün yetersiz kalmaya başladığı bu günlerde, F-Secure firmasından konuyla ilgili açıklamalar geldi.

IoT ve diğer bağlı cihazların artmasıyla güvenlik sorunları hiç olmadığı kadar gündemimize girmeye başladı. İnternet erişimi olan tüm bu cihazlar bizler için birer güvenlik tehdidi haline geldi. Güvenlik firmaları da bu artan veriyi işleyebilmek ve büyüyen ağları koruyabilmek için normalden daha fazla güce ihtiyaç duyuyorlar.

F-Secure firması günlük olarak ortalama 500 bin veri örneğini incelemek durumunda kalıyorlar ve bunların 10 bin kadarı zararlı yazılımları ihtiva ediyor, bu sayıların büyüklüğüne dikkat çeken firmanın güvenlik danışmanlarından Sean Sullivan, 60 binin üzerinde de zararlı olabilecek web adreslerini denetlediklerini sözlerine ekliyor.

Yapay zekanın kullanımı ise bu tehditleri ortadan kaldırmaktan öte gelen verilerin ilişkilendirilmesinde kullanılması düşünülüyor. Normalin dışındaki davranışların ayrıştırılması bu tehditlerin büyümeden seçilebilmesini sağlayacak.

Bu yüzden yapay zekanın en azından bu sektörde insanların yerini alması zor. Yapay zekanın rolü sayesinde gerçek güvenlik uzmanları neyin daha öncelikli tehdit oluşturduğunu anlayarak zaman kazanacaklar. Gerçekleşen saldırıların farklı düşünebilen insanlar tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen güvenlik uzmanı Andy Patel, bu saldırıların önlenmesi için aynı şekilde farklı düşünen insanların olması gerektiğini savunuyor.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler