Nesnelerin İnterneti

Brüksel’de Ulaşıma IoT Çözümü

Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplu taşıma sistemi IoT ile daha verimli hale getiriliyor.Brüksel’de bütün toplu taşımaya hizmet veren STIB-MIVB şirketi bir süredir IoT, büyük veri(big data) ve ileri analitik teknolojiler kullanarak şehirdeki ulaşım ağının verimini artıyor.

Şehirde bulunan 4 metro, 17 tramvay ve 50 otobüs rotasının tamamı sürekli takip ediliyor. Araçlara yerleştirilen sensörler ve cihazlar sayesinde anlık yolcu sayısına kadar ulaşılabiliyor ve bu sayede hatların yoğunlukları tespit ediliyor. Biriktirilen veriler bir merkezde işlenerek hatların güncellenmesi ve sefer yoğunluklarının değiştirilmesinde kullanılıyor.

Günlük olarak bir milyon kişinin kullandığı ulaşım hattı için firmanın iş yönetim müdürü Rob Roemers “Edindiğimiz ve analiz ettiğimiz veriler sayesinde müşterilerimize en iyisini sunuyoruz” diyor.

Ulaşım ağının verilerinin hesaplanmasında SAP çözümleri kullanılıyor. SAP, hazırladığı video ile bu sistemin Brüksel’in ne kadar bir tasarruf elde ettirdiğini açıklıyor:

Video bağlantısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close