Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaSuper Mario Bros. Oynamayı Öğrenen Yapay Zeka Canlı Yayında

Super Mario Bros. Oynamayı Öğrenen Yapay Zeka Canlı Yayında

 

Einfach Nerdig, sadece tek videoya sahip bir Youtuber fakat birkaç gün önce yapay zekanın(AI) “Super Mario Bros.“ oynamayı öğrendiği bir canlı yayın başlattı. Yayın hala devam ediyor ve dikkatleri çekmiş durumda.

Yayın izni, yaratıcısı Sethbling tarafından verildi. Oyunu en hızlı bitirme rekoruna sahip olan Sethbling, ilk olarak Marl/O’yu “Super Mario Bros.” oynaması için kendi görüntüleri ile besleyerek eğitiyor. Aşağıdaki videoda da açıkladığı gibi, sinir ağı oyunun nasıl çalıştığına dair hiçbir ön bilgi olmadan başlıyor ve sonunda, (çoğunlukla hiçbir şey yapmayacakmış gibi görünen) bir dizi simülasyon yoluyla, sağa nasıl taşınacağını hesaplıyor. Yirmi dört saat sonra, Marl/O bir seviyeyi tamamlamak için yeterli sayıda permütasyon gerçekleştirmiş bir halde oluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=qv6UVOQ0F44

SethBling’in videoları, özellikle de çalışmalarının nihai sonuçlarını gösterdiği gibi ayrıca sistemin nasıl oluşturulduğu konusunda da mükemmel açıklamalar içermektedir. Gerçek zamanlı olarak işlerin yapılışını izlemek farklı bir deneyim.

Super Mario Bros. oyununu en iyi şekilde oynamak için yapay zekayı izlerken sistemin amacına nasıl ulaşacağını öğrenip sistemin aynı dünyayı ve seviyeyi tekrar tekrar tamamlamaya çalıştığını görüyoruz. İşler düzgün bir şekilde gerçekleştiğinde ise süre rekoru kırmaya çalışan bir oyuncuya benziyor. Tüm bu aşamaları izlediğinizde aslında yapay zekadan bir sonraki oynayışınız için birçok tüyo öğreniyorsunuz.

Tüm bunlara rağmen bazı sorunlarda yaşanabiliyor. Örneğin, Marl/o’nun Mario atlama yeteneği, muhtemelen belirli koşullara bağlı, bu yüzden tesisatçı bir engele çarptığında sıkışabiliyor. Bu bir çeşit manuel sıfırlama gerektiriyor ve makine baştan başlıyor.

Videonun altındaki sayacına göre, oyunculardan farklı olarak yapay zeka aralıksız 17 gün boyunca “Super Mario Bros.” oynuyor çünkü herhangi bir yaşamsal gereksinime ihtiyacı yok.

Sethbling, bir makineyi eğitmek için Nintendo oyununu kullanan ilk kişi olmayabilir fakat diğer sıkıcı “makine öğrenmesi algoritmaları” barındıran videolardan farklı olarak yeni bir  hareket başlatıyor. Derin öğrenme ve sinir ağları hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile eğlenceli, ilginç ve anlaşılır bir şekilde bunu size anlatıyor. Ayrıca Marl/O’nun Youtube sayfasında bulunan “Super Mario World” ve “MarioKart” gibi diğer Nintendo klasiklerini oynadığı eğitim ve oyun videolarını inceleyebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler