Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaElektronikNesnelerin İnterneti İçin Esnek Çip Üzerinde Sistem(SoC) Üretildi

Nesnelerin İnterneti İçin Esnek Çip Üzerinde Sistem(SoC) Üretildi

Bilim adamları, gömülü teknolojileri barındıran her bir nesneyi daha akıllı bir hale getirerek; birbiriyle bağlı, sürekli iletişim halinde ve anlık bilgi transferini mümkün kılmak için sınırları zorluyor.  AFRL ve AS ortak bir çalışma ile sınırları zorlayacak esnek silikon tabanlı entegre çip geliştirdi.  AFRL Malzemeler ve Üretim Bölümünde görev alan Araştırmacı Bilim Adamı Dr. Dan Berrigan üretilen çiple ilgili bazı bilgileri bizimle paylaşıyor.

Tipik silikon tabanlı entegre devreler oldukça kırılgan bir yapıya sahip. Sert kılıf içinde bir komponent hale getirdiğinizde korunabiliyor. Fakat esnek bir yerde kullanılması durumunda bu sertlik, komponenti işlevsiz duruma getiriyor. AS ile ortak çalışmamızla beraber silikon tabanlı entegre çipleri fonksiyonlarından feragat etmeden daha ince ve en önemlisi esnek hale getirdik. Fonksiyon kaybı olmamasıyla beraber bu durum özellikle mini bilgisayarlar olmak üzere mikrodenetleyicileri yeni entegre çiplerimizle güncelleyebildik.

Geçmişteki büyük, hantal çipler yerine yeni mikrodenetleyiciler esnek ve bükülgen bir yapıya sahip.

 

Esnek yapıları sayesinde giyilebilir teknoloji ürünleri ile hidrasyon seviyesini takibi/vücut yorgunluğu takibi, yaşlılar veya yaralı askerler üretilecek elastik robotların yapısında vb. yerlerde kullanılabilir.

Ortaya çıkan bu ürüne sadece esneklik özelliği kazandırılmış bir çip olarak bakmak hata olacaktır. Çünkü üretilen çip, sistemlerin kontrol etme özelliğinin dışında aslında veri toplamak üzere de dizayn edildiğini söylemek hatalı olmaz. Çünkü ticari olarak piyasada ulaşabildiğiniz çiplerle hafıza seviyeleri bazında karşılaştırıldığında 7000 kat daha fazla veri depolamayı mümkün kılmıştır.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler