Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelDünyadaki Açlık Sorunu IoT ile Sona Erebilir Mi?

Dünyadaki Açlık Sorunu IoT ile Sona Erebilir Mi?

Yüzyıllardır devam etmekte olan açlık, Aralık 2017 istatistiklere bakıldığında bu durumun iyiye gitmediğini ortaya koymakta. Dünya Gıda Programına göre; Dünya nüfusunun ortalama 7.6 milyar insan olduğu düşüldüğünde 800 milyon insan açlıkla mücadele etmekte ve bu sayı her geçen gün artmakta. Ortaya çıkan bu durum dünya üzerindeki her 9 insandan birisinin açlıkla mücadele ettiği gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Gözler önüne serilen şeyin bir trajedi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü asıl trajedi şu ki; Dünya her insana yeteri kadar besini üretme kapasitesine sahip. Alman Potsdam Enstitüsünün yayınladığı bir makaleye göre 2010 yılında dünya üzerindeki her insana yetecek miktarda besinden %20 daha fazla besin üretilmiş. 2050 yılına gelindiğinde ise kişi başına yetecek besinden %30-50 fazla üretilecek.

Çoğu ülke ve bölge hatta yeterli besin bulunamayan yerlerde bile gıda israfı görülmekte. İsrafta yer alan kalemler çok çeşitli olmakla beraber, küresel ölçekte ham madde ve gıda zincirindeki verimsizlik(ürün yetiştirme,hasat,nakliye vb.) anahtar rol oynamaktadır.

Peki, IoT burada nasıl bir çözüm sağlayabilir?

  • Ürünleri toplama ve depolamada fayda sağlar.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütüne göre ürünlerin(işlenmemiş gıdalar)  %30 ile %40 arasında zayi olmakta. Tarım alanındaki IoT izleme sistemleri ile çiftçiler ürünlerin hasat ve depolama zamanı yöntemini en iyi şekilde yönetebilir.

  • Mevcut dağıtım ağını iyileştirir.

Dünya Bankası tahminlerine göre Güney ve Güney Doğu Asya da depolama ve nakliye aşamasında besinler kalorilerinin %90’ına yakınını kaybetmekte. Özellikle dağıtım aşamasında anlık takip ile nakliye araçları en kısa rota ve zamanda dağıtım bölgesine ulaştırılabilir. Böylece hem tüketici hem de üretici israftan kurtulmuş olur. (Benzer bir durum için: UPS, Kargo Araçlarına Sola Dönüşü Yasaklayarak 37 Milyon Litre Yakıt Tasarrufu Elde Etti)

  • Soğuk Tedarik Zinciri ağının kurulmasını sağlar.

Ürünleri taşıyan tırlar içerinde yer alacak sensörler ile 7/24 anlık olarak ürünler izlenebilir. Sıcaklık değeri, hava kalite değeri vb. girdiler sabit tutularak bozulması kolay ve narin ürünler herhangi bir zayiat olmadan son tüketiciye ulaştırılabilir.

  • Fazla ürünlerin paylaşımını sağlar.

Özellikle bu alanda çalışmalar çok daha fazla yapılabilir. Çünkü gıda israfının çok olduğu otel, restoran ve bunlara benzer gıda ürünlerinin fazlasıyla üretildiği yerlerde çöpe atılacak temiz gıdalar, soğuk tedarik zinciri ile yenilmesinde sakınca olmayacak şekilde muhafaza edilerek geri kazanımı sağlanabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler