Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiSavunucu ve Saldırgan Botların Muharebesine Bu Yıl Tanık Olabiliriz

Savunucu ve Saldırgan Botların Muharebesine Bu Yıl Tanık Olabiliriz

Bir çok siber güvenlik firması yapay zeka’nın siber güvenlik suçlarına olacak etkisi üzerine dikkati çekmekte. Özellikle hackerlar tarafından silahlandırılmış yapay zekalı botlar(internet robotları) büyük tehdit oluşturmakta. Siber suçlular, makine öğrenimi ve yapay zekayı beraber kullanarak saldırı yapmaları ise kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda yer alacaktır.

Darktrace Teknoloji Direktörü Dave Palmer, saldırıyı hayal edebilmemiz için bir senaryo ile bunu aktarıyor.

“Basit fakat etkili bir yöntem olarak e-dolandırıcılığı bu noktada ele alabiliriz. Çalışanlarınız tarafından size gönderilmiş bir e-postada yer alan sahte linke tıklamanız ile indirmek istediğiniz dosyalar içinde gizlenmiş malware (kötü amaçlı yazılım) iner. İnen bu malware tüm mail yazışmalarınızı okur, kimlerle ne sıklıkla görüştüğünüzü kaydeder ve hatta yazma stilinizi kendisini eğiterek öğrenmeye başlar. Belli bir süre sonra eğitimini tamamlayan malware mail göndermek için hazırdır. Yazdığı mesaj o kadar gerçekçi olur ki hedefini kolaylıkla tuzağa düşürebilir. Buradaki hedef ise mail listenizde yer alan herhangi bir kişi olabilir. İşte bu noktada yapay zekaya sahip botlar savunucular ve saldırganlar olarak ikiye ayrılacak. “

Ayrıca siber güvenlik uzmanları büyük veri içinde yer alan verilerin güvenliği içinde endişe duymakta. Her geçen gün artan veri ile siber suçlular özellikle büyük şirketlere ait verileri çalarak; verilerin satılması, yayılması hatta manüple edilerek yeniden yayımlanabileceği üzerine dikkat çekmekte. Her ne kadar şirket bazlı tehlikelerden söz edilse de aynı tehlike kişiler açısından da durum aynı şekilde. (Bkz : Sapık Yapay Zeka)

Gelecek bu savaşta  özellikle IoT cihazları büyük tehdit altında olacak ve siber suçlular için bu cihazlara ulaşmak sadece bir çocuk oyuncağı. Bu yüzden yanımızda yer alacak savunucu botlar çok iyi eğitilmeli ve her alanda yer almalılar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler