Yapay Zeka

Çin Kumanda Kontrollü Tanklar Geliştiriyor

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin, askeri alanda yeni teknolojiler ve yapay zeka(AI) kullanarak modernizasyonlar yapıyor. Çin’in devlet televizyonu olan CCTV’de yer alan görüntülerde geliştirilen teknoloji sergilendi.

Tip 59 model tanklar üzerinde yapılan geliştirme sayesinde uzaktan kontrol edilebiliyor. Uzaktan kontrol edilen askeri araçlar son zamanlarda İHA‘lar üzerinde ilgi çekse de Çin’in bu hamlesi dikkatleri buraya çekecek gibi.

Uzaktan kontrol edilen araçlar teknoloji anlamında yeni bir şey değil fakat burada kullanılan tank modelinin eski olması bu projeye fark kazandırıyor. İlk olarak 1958’de kullanıma sunulan Tip 59 tanklar insansız olarak, yapay zekanın da desteğiyle uzaktan kontrol edilebilecek. Karada insansız tank seviyesinde bir aracın muharebelerdeki avantajı diğerlerine göre daha fazla olacak. Üstelik eski  model tankların buralarda kullanılması da maliyet olarak daha düşük oluyor.

Şu anlık kısıtlı bilgiye sahip olduğumuz bu proje hakkında henüz tam ürünlerin ortaya çıkmadığı söylentileri dolaşıyor. Tam sürüm çıktığında yapay zeka sayesinde bu araçların güçlü bir askeri unsur olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close